Inne porady

Co powinno znaleźć się w miejskim parku?

Wiele polskich miast spotyka się z krytyką ze względu na panujący w nich chaos urbanizacyjny i postępującą betonozę. Są jednak i takie miasta, w których dużą wagę przywiązuje się zarówno do porządku na ulicach, jak i konieczności przygotowania miejsc, w których mieszkańcy będą mogli obcować z naturą. Parki, skwery, zielone aleje, ogrody botaniczne – takich terenów powinno być w miastach jak najwięcej. Oczywiście należy zadbać o ich właściwie wyposażenie. Poza ciekawą roślinnością, przydadzą się obiekty znane jako mała architektura miejska.

Gdzie odpocząć od miejskiego zgiełku?

Odpoczywać można na wiele sposobów, zarówno w domu, jak i na wyjeździe. Jednakże wyjazd poza miasto nie zawsze jest możliwy, natomiast mieszkanie w bloku czy kamienicy nie daje możliwości obcowania z naturą (nieco więcej szczęścia mają właściciele domów jednorodzinnych z ogródkiem).

Miejscem, w którym wolny czas chętnie spędza wielu mieszkańców miasta, powinien być park miejski. Duży, zadbany park, przyciąga osoby w różnym wieku, począwszy od małych dzieci, skończywszy na seniorach. Ale co to oznacza, że park jest zadbany? Przede wszystkim są w nim odpowiednio szerokie i równe alejki, po których da się zarówno biegać, spacerować z wózkiem, jak i jeździć na rowerze lub hulajnodze. W parku drzewa i krzewy powinny być odpowiednio przycięte, a trawa regularnie koszona. Jeśli rosną w nim rabaty z kwiatami, władze miasta powinny zlecić systematyczne podlewanie i usuwanie chwastów. Powinny również wyznaczyć osoby odpowiedzialne za sprzątanie w parku.

Park miejski i jego wyposażenie – mała architektura miejska

Na podstawowe wyposażenie parku składają się ławki parkowe, latarnie i kosze miejskie. Powinny to być obiekty wykonane z solidnych materiałów i trwale przytwierdzone do podłoża. W wielu parkach, zwłaszcza przy wejściu lub w pobliżu altany, umieszcza się też donice parkowe, a jeśli drzewa rosną bardzo blisko ścieżek, warto wyposażyć je w specjalne osłony. Dobrym pomysłem są również tablice informacyjne, wyszczególniające rośliny i zwierzęta, jakie można spotkać na terenie parku.

Pod nazwą mała architektura miejska kryje się szereg obiektów, które wpływają na wygląd placów, ulic i parków, a obok tego pełnią funkcję użytkową. Niektórzy do małej architektury miejskiej zaliczają nie tylko ławki parkowe, kosze na śmieci, barierki czy słupki, ale również urządzenia znajdujące się na placach zabaw. Dobrze, jeśli w parku jest plac zabaw, jak i miejsce w którym można poskakać na deskorolce i poćwiczyć manewry rowerem. Na powietrzu można również zamontować siłownię. Takie atrakcje na pewno przyciągną wielu mieszkańców miasta.