Stopień kominiarski z popularnych sklepów – czy warto kupić?

Dekarz, który zajmuje się wykonaniem konstrukcji dachu i ułożeniem pokrycia dachowego, powinien zadbać również o poprawny montaż akcesoriów dachowych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup akcesoriów chroniących przed ptactwem, akcesoriów umożliwiających sprawną komunikację dachową, czy też zapewniających ochronę przeciwśniegową. Ważne jednak, by były to produkty dobrej jakości i dostosowane do danego rodzaju pokrycia dachowego. Gdzie kupować takie akcesoria? Czy stopień kominiarski z popularnych sklepów może spełnić oczekiwania klientów?

Czy warto umieścić na dachu stopnie kominiarskie?

Na dachach nie montuje się pojedynczych stopni kominiarskich, a zestawy składające się z kilku, czasem kilkunastu takich elementów. Stopnie kominiarskie wraz z ławą kominiarską i ewentualnie drabiną dachową, mają stworzyć system komunikacji dachowej, czyli umożliwić sprawne i znacznie bardziej bezpieczne przemieszczanie się po połaci dachowej.

Stopnie kominiarskie montuje się przede wszystkim na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina, choć inne konfiguracje również się zdarzają. Z takich elementów korzystają przede wszystkim kominiarze, którzy zostają wezwani w celu wykonania przeglądu kominiarskiego bądź też po to, by wyczyścić komin. Nie znaczy to jednak, że system komunikacji dachowej montowany jest wyłącznie z myślą o kominiarzach, którzy pojawiają się w domostwie tylko raz w roku. Stopnie kominiarskie przydatne są również wtedy, gdy zachodzi potrzeba sprawdzenia stanu technicznego dachu, wyczyszczenia jego połaci, oczyszczenia rynien przed sezonem zimowym, montażu anten itd.

Gdzie kupić stopień kominiarski?

Najlepiej prosto od producenta akcesoriów dachowych, który proponuje stopnie i ławy kominiarskie dostosowane do rozmaitych pokryć dachowych. W ofercie takich firm nierzadko znajdują się także elementy ochrony przeciwśniegowej (płotki i rury przeciwśniegowe, rozbijacze śniegu), a nawet elementy instalacji piorunochronnych.

Najważniejsze, by stopień wykonany był z trwałych materiałów, co oznacza, że nie powinien się odkształcać pod naciskiem osoby dorosłej, ani tym bardziej pękać. Przypadkowe uszkodzenie stopnia w trakcie gdy ktoś aktualnie z niego korzysta, może skutkować bolesnym upadkiem z wysokości. Poza tym stopień musi być odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, czyli opadów deszczu, mrozu, ostrego słońca. Nie powinien ulegać korozji, co nie tylko zmniejszyłoby jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale i zniszczyło estetykę dachu.

Stopień kominiarski z popularnych sklepów – czy elementy systemu komunikacji dachowej warto kupić w sieciówce?

Stopnie kominiarskie nierzadko można kupić w popularnych sklepach budowlanych. Ale jeśli taki sklep nie ma podpisanej umowy z dobrym producentem akcesoriów dachowych, taki zakup lepiej odpuścić. Poza tym, kupując towar prosto od producenta, nierzadko możemy liczyć na lepsze ceny oraz pomoc fachowców, którzy dokładnie wyjaśnią, jak dobrać taki stopień, jaka długość ławy będzie optymalna i jak taki osprzęt zamontować. Nawet jeśli klient nie będzie montował stopi we własnym zakresie i skorzysta z pomocy dekarza, dobrze jeśli ma wiedzę w tym zakresie.