Schody drewniane młynarskie – zabiegowe

Schody wewnętrzne wykonuje się najczęściej z żelbetonu lub drewna. Niektórzy świadomie rezygnują ze schodów betonowych i obkładania ich efektownych kamieniem, ponieważ preferują wnętrza ciepłe i przytulne. Płyty granitowe i marmurowe są bardzo eleganckie, ale stąpanie bosą stopą po kamiennych stopniach nie jest przyjemnym doznaniem. Inaczej wygląda to w przypadku drewna. Schody drewniane młynarskie – zabiegowe są ciepłe i przyjemne w dotyku.

Właściwości drewna wykorzystywanego do produkcji schodów młynarskich

Producenci mebli i schodów drewnianych doceniają mechaniczne właściwości drewna. Oczywiście trudno mówić tu o wszystkich gatunkach – nie każde drewno nadaje się do takiej produkcji. Ale określone gatunki (np. dąb, buk, gatunki egzotyczne) są na tyle twarde, że śmiało mogą służyć jako materiał na schody, blaty kuchenne czy stoły. Takie drewno dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, gdzie narażone jest na działanie wody, rozmaite zanieczyszczenia, ale i działanie siły fizycznej.

Twarde drewno charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, zginanie i rozciągliwość, a także na zmęczenie. Drewno jest gęste, a jeśli dodatkowo zostanie zabezpieczone ochronną powłoką, jest również odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne, takie jak przypadkowe obicie i zarysowanie. Jednocześnie należy podkreślić, że drewno jest łupliwe, a kolejną jest właściwość stanowi ścieralność, co zdecydowanie ułatwia proces obróbki drewna. Oznacza to, że z drewna można wykonać nie tylko proste stopnie, ale i fikuśne balustrady schodowe. Akurat schody drewniane młynarskie – zabiegowe nie potrzebują rzeźbionych balustrad, ale nie zmienia to faktu, że schody muszą być wykonane starannie i dopracowane w każdym detalu.

Czym charakteryzują się schody młynarskie?

Nazwa schody młynarskie nie wzięła się znikąd. Tego typu konstrukcje rzeczywiście stosowano w przeszłości w młynach, choć nie tylko. Schody młynarskie sprawdzały się wszędzie tam, gdzie drabina nie była dostatecznie dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie, ze względu na brak miejsca, nie było możliwości wykonania większej, bardziej masywnej konstrukcji. Schody młynarskie mają prostą formę, są dość lekkie i wąskie (oczywiście szerokość można dostosować indywidualnie), co sprawia, że świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Schody młynarskie to bardzo popularny rodzaj schodów wewnętrznych. Można powiedzieć, że jest to klasyczne, bardzo proste rozwiązanie, a przy tym jedno z najtańszych na rynku. Do wykonania takich schodów nie zużywa się wiele materiału (schody nie mają podstopnic), a prosta konstrukcja powoduje, że praca nad schodami nie jest szczególnie czasochłonna. Jeśli jednak chcemy wykonać schody drewniane zabiegowe, czas pracy nieco się wydłuża, ponieważ wówczas stopnie nie są przygotowywane hurtowo, a każdy z nich ma inne wymiary.

Schody drewniane młynarskie – zabiegowe

Schody zabiegowe to takie, których stopnie przy każdej zmianie kierunku przyjmują postać trójkątów. Często są to trójkąty o różnych wymiarach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ale nie należy ulegać pokusie maksymalnego zwężenia stopni zabiegowych – minimalna szerokość stopnia zabiegowego może wynosić 25 cm w odległości nie większej niż 0,4 m od poręczy balustrady.