Dom i OgródWnętrza

Nowoczesna dekoracja wnętrz – poznaj bliżej wkłady kominkowe dwustronne

Ogień w kominku, który ogrzewa cały dom potrafi ukoić, wprowadzić do wnętrza relaksujący, komfortowy i niepowtarzalny nastrój. Na rynku jest mnóstwo modeli, które doskonale wpiszą się w planowaną aranżację. Jeśli tylko uważasz, że jedna szyba to za mało możesz zdecydować się na wkłady kominkowe dwustronne. Poznaj bliżej tego rodzaju kominki. Dowiedz się, czy możesz je zamontować w swoim domu.

Czy charakteryzują się wkłady kominkowe dwustronne?

Wkłady kominkowe dwustronne to nic innego jak kominki z dwustronną szybą. Określa się je także jako kominki tunelowe. Szyba zastosowana w tego rodzaju wkładach to tzw. szyba vis-avis. Zaletą tych kominków jest to, że roztaczają one przed nami szeroki pogląd na rozpalony wewnątrz ogień, dzięki temu, że stosuje się w nich nowoczesny front panoramiczny. Unikatową cechą wkładów dwustronnych jest sama zabudowa w postaci szyb znajdujących się naprzeciw siebie. Taki patent pozwala nie tylko obserwować sam ogień, ale także przestrzeń znajdującą się po drugiej stronie kominka.

Kominki podwójne – doskonałe estetycznie wykończenie wnętrz

Kominki same sobie są dekoracją domu. Estetykę wykończenia wnętrz można jeszcze zwiększyć jeśli zdecydujemy się na kominek dwustronny, w którym tylna ściana zastąpiona jest przeszkleniem. Podwójne przeszklenie doskonale odnajduje się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Pięknie uzupełnią także stylistykę loftową lub industrialną. Warto zauważyć, że wkłady kominkowe dwustronne sprytnie pozwolą połączyć dwa pomieszczenia, harmonijnie je ze sobą zespalając.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na tego rodzaju wkład? Jeśli jeszcze jesteśmy na etapie budowy to będzie to najlepszy moment. W innym wypadku będzie nas czekać nieco większy remont. Warto mieć na uwadze to, że ostatecznie nie wymagają one wyjątkowej ingerencji w konstrukcję budynku, uzyskania pozwoleń czy podłączenia do instalacji kominkowej.

Jakie stawiane są wymogi przed montażem wkładów dwustronnych?

Pamiętajmy o tym, że wkłady kominkowe dwustronne nie mogą być podłączone do systemu z płaszczem wodny. Zatem oddają one ciepło nieco inaczej niż te kominki z płaszczem. Energia cieplna przede wszystkim oddawana jest do pomieszczeń, w których kominek się znajduje, bezpośrednio przez przeszklenie. Nie zapominajmy też o tym, że wkłady dwustronne wymagają trzymania się pewnych wymagań i restrykcji. Najistotniejszą czynnością będzie podłączenie kominka dwustronnego do przewodu kominowego. Należy to zrobić zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych.

Dwustronny kominek w wersji bio

Jeśli bardzo zależy nam na tym, by w funkcjonującym już domu znalazło się dosyć sprawnie miejsce na kominek z podwójną szybą warto przemyśleć kominek bio. Dlaczego? Taki rodzaj kominka nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej, nie musimy też zabiegać o jakiekolwiek pozwolenia. Podczas spalania generowana jest jedynie para wodna, a także bardzo małe ilości dwutlenku węgla. Oznacza to, że kominek bio możemy zainstalować dosłownie w każdym miejscu w naszym domu. Co ciekawe taki kominek również daje dość sporo ciepła i charakteryzuje się często nowoczesnym designem.