Inne porady

Pellet drzewny – dlaczego warto?

O ile w przeszłości czymś naturalnym było ogrzewanie domu piecem węglowym, w którym paliło się również drewnem, o tyle dziś właściciele domów jednorodzinnych mogą wybierać spośród wielu różnych metod ogrzewania. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ogrzewanie pelletem, przy czym należy zaznaczyć, że chodzi głównie o pellet drzewny.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Popularność pelletu cały czas rośnie. Kotły na pellet chętnie montowane są nie tylko w nowych budynkach, ale także w starszych – nawet tam, gdzie wciąż na ścianach wiszą stare, żeliwne grzejniki. Z czego wynika popularność tego opału?

Pellet drzewny a ekologia

Zacznijmy od tego, że pellet drzewny jest paliwem ekologicznym, zaliczanym do biomasy. Biomasą nazywamy grupę paliw powstałych z produktów albo odpadów pozyskiwanych z produkcji rolnej lub leśnej, a także niektórych pokrewnych gałęzi przemysłu. Pellet powstaje m.in. z łupin słonecznika, czy słomy zbóż, a najpopularniejszy pellet drzewny – ze sprasowanych wiórów i zrębów, a więc odpadów pozyskiwanych w trakcie obróbki drzewnej. Ważne jest to, że drzewa nie są ścinane specjalne z myślą o wykorzystaniu ich do produkcji pelletu. Odpady drzewne pozyskiwane są przy okazji obróbki drzewnej. Poza tym pamiętajmy, że choć drzewo rośnie wiele lat, to jednak wciąż można siać i sadzić nowe rośliny. Zasoby drewna nie wyczerpują się w taki sposób jak zasoby węgla.

Jeśli mówimy o ekologii, niezwykle ważna jest również kwestia emisyjności (bądź jej braku) szkodliwych substancji do atmosfery. Spalanie pelletu drzewnego nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, zaś innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Dlatego pellet jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym leży na sercu troska o jakość powietrza. Poza tym, inwestując w piec na pellet, możemy skorzystać z programów i dofinansowań skierowanych do osób stawiających na nowoczesne, ekologiczne metody grzewcze.

Łatwe w użytkowaniu kotły na pellet

Pellet drzewny – dlaczego warto? Okazuje się, że również dlatego, iż jest to paliwo niezwykłe czyste, łatwe w transporcie i przechowywaniu. Pellet nie brudzi i nie wydziela przykrych zapachów, dlatego kotły na pellet drzewny wcale nie muszą stać w szczelnie zamkniętej i odgrodzonej od reszty domu kotłowni. Spokojnie można obok nich rozwieszać prawnie czy przechowywać odzież wierzchnią. A jeśli o samych kotłach mowa – korzystanie z nich jest niezwykle wygodne. Nowoczesne urządzenia potrafią uruchomić się automatycznie, tak jak zostały wcześniej zaprogramowane przez domowników, poza tym same pobierają odpowiednią ilość opału i można nimi sterować za pomocą smartfona.

Pellet drzewny – jakie są koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania pelletem są zbliżone do kosztów ogrzewania węglem typu ekogroszek. Paliwa te mają podobną kaloryczność i dostępne są w zbliżonych cenach. Niemniej pellet zdecydowanie wygrywa pod względem czystości i ekologii. Jest to paliwo, które będzie chętnie wykorzystywane w przyszłości. Decydując się na pellet drzewny, ogrzewamy dom ekologicznie i ekonomicznie.