Czym i jak wyczyścić szybkę kominka?

Szyba w kominku to element, który dość szybko się brudzi. Niestety nie wygląda wtedy estetycznie, więc ważne jest jej regularne czyszczenie. Jak zrobić to sprawnie i dokładnie?

Przede wszystkim bardzo ważne jest stosowanie się do porad producenta i dobieranie odpowiedniego opału – wtedy szyba będzie się brudzić znacznie mniej.

Najczęściej na szybie kominkowej pojawia się sadza – osad powstający w wyniku niepełnego spalania produktów ze znaczną ilością węgla. Delikatne zabrudzenia z sadzy można usunąć nawet zwykłym płynem do mycia naczyń naniesionym na wilgotną ściereczkę – po czym przetrzeć szybę gazetą. Niewielkie zabrudzenia powinny ustąpić po kilku próbach, kiedy jednak mamy do czynienia z dość zanieczyszczoną szybą, wtedy konieczne będzie stosowanie bardziej zaawansowanych metod. Sprawdzonym wyborem będzie na pewno płyn specjalnie dostosowany do czyszczenia szyb kominkowych. Skuteczne okażą się również preparaty do czyszczenia grilli czy piekarników, a nawet płyt ceramicznych.

Nie jest natomiast dobrym pomysłem używanie do mycia szyb kominkowych wody – ściereczki powinny być miękkie i ledwo wilgotne, dlatego zaleca się używanie do czyszczenia gazety. Szybę można czyścić również popiołem, pod warunkiem że jest pozbawiony wszelkich drobinek mogących zarysować taflę – rozrobiony z wodą na gęstą papkę doczyści szybę.

Co więcej – czyszczenie szyby najlepiej wykonywać na zewnątrz – ta czynność może zabrudzić popiołem czy pyłem całe pomieszczenie – warto więc wyjąć szybę lub położyć na podłodze folię czy papier, dzięki czemu szybko uporamy się z brudem na podłodze.