Jak poprawić wydajność pracy kominka? Sprawdzone sposoby.

Wpierw zadbajmy o ciąg w kominie – usprawnia on jego pracę i zapewnia bezpieczeństwo. Kominek powinien znajdować się w centralnej części domu albo pokoju. Zmniejsz otwór w palenisku, a zwiększy to ciąg.

Ważne cechy paleniska to szczelność komory paleniska, sama powierzchnia kominka, która oddaje ciepło, izolacja budynku, gatunek i wilgotność drewna oraz izolacja budynku. Możemy zapanować nad prędkością spalania drewna poprzez kontrolę doprowadzanego powietrza. W tym przypadku możemy zainstalować specjalne turbiny, które będą doprowadzały powietrze do paleniska, a odprowadzały ciepłe powietrze w takim tempie jakie nam odpowiada (im wolniej, tym dłużej cieszymy się ciepłem).

Zastosuj krążki akumulacyjne, które mogą odzyskać 30% uciekającego ciepła. Krążki wymuszają na spalinach ruchu spiralny, dzięki czemu pozostają one dłużej w przewodzie, a my możemy dłużej cieszyć się ciepłem.

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na wartość energetyczną naszego kominka jest drewno. Musimy zadbać o to, aby drewno było suche (pali się ono do siedmiu godzin, podczas gdy drewno wilgotne wpierw musi odparować wodę, dopiero potem zacznie się faktyczne ogrzewanie). O najlepsze drewno staraj się w nadleśnictwie lub w firmach, gdzie widzimy co kupujemy. Najpopularniejszy jest buk – jest twardy i pali się długo. Inne to dąb, grab, jesion, brzoza. Nie poleca się używania drewna drzew iglastych, ponieważ zawierają one dużo żywicy i substancji smolistych, co w konsekwencji prowadzi do zapychania komina.