Dom i Ogród

Kominki – rodzaje i charakterystyka każdego z nich

Kominki są coraz częściej wybierane przez osoby planujące budowę domu. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów dlatego  przed rozpoczęciem projektowania domu warto zapoznać się z możliwościami każdego z produktów. Oto kilka z nich.

Kominek otwarty raczej zorientowany jest na funkcję dekoracyjną, ponieważ większość energii jest tracona z powodu braku kontroli nad procesem spalania i szybkiego przepływu spalin do komina.

Kominek konwekcyjny to faworyt na rodzimym rynku dzięki wytwarzaniu dużych ilości gorącego powietrza i szybkim ogrzewaniu pomieszczenia, w którym się znajduje. Do komory, w której umieszczony jest wkład, dostaje się powietrze, które przepływając w górę odbiera wytworzone ciepło i wydostaje się przez kratki wylotowe. Wielką zaletą tego typu kominków jest wytwarzanie dużej ilości ciepła w krótkim czasie od rozpalenia.

Kolejnym rodzajem kominków są kominki kumulacyjne, łączące emisję długotrwałego ciepła z eksponowaniem płonącego ognia. Urządzenia te charakteryzują krótkie kanały piecowe oraz nasadowa masa kumulacyjna. Wytworzona w palenisku energia jest, jak sama nazwa kominka wskazuje, kumulowana w masie na wiele godzin i stopniowo oddawana do ogrzewanego pomieszczenia, a spalanie jest gwałtowne i przebiega z wykorzystaniem dużej ilości tlenu.

Kominek kotłowy to natomiast szczególne urządzenie, które odznacza się tym, że część wytworzonej przez niego w procesie spalania energii jest oddawana do wody, co wspomaga system centralnego ogrzewania.

Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety – warto zapoznać się z ich charakterystycznymi cechami, by dobrać kominek najlepszy dla swojego domu.