Kominki nowoczesne – nurtujące pytania

Kominki nowoczesne – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Kominki nowoczesne i ich instalacja w domach nie traci na popularności. Wybierajmy je nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetyczny. Nadają wnętrzu zupełnie innego wyrazu, ocieplają go, sprawiają, że staje się przytulniejsze i co ważne – stanowią przyciągający wzrok element dekoracyjny. Jego kupno i montaż rodzą wiele pytań, więc postanowiliśmy zebrać najważniejsze z nich w jednym miejscu i udzielić na nie wyczerpujących odpowiedzi. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wybierać kominki nowoczesne, na co zwracać uwagę przy kupnie i montażu oraz zapoznać się z informacjami na wiele innych, dotyczących ich tematów, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

  • Co wziąć pod uwagę wybierając kominek?

Przede wszystkim musisz zastanowić się czy ma on być jedynie ozdobą, czy też stanowić dodatkowe źródło ciepła. Następnie weź pod uwagę, czy będzie on stanowił jedyne źródło ciepła, czy też zostanie zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania. W dalszej kolejności zastanów się nad jego rodzajem (zwykły, czy z płaszczem wodnym), określ powierzchnię, którą będziesz chciał ogrzać przy jego pomocy, sprawdź jakie wymiary posiada przewód kominowy w Twoim domu i sprecyzuj ile pieniędzy jesteś w stanie na niego wydać.

  • Ile kosztuje kominek i jego instalacja?

Nie da się jasno określić ile może kosztować instalacja wkładu kominowego. Kominki nowoczesne pojawiające się w ofertach producentów mają przeróżne ceny, które uzależnione są od jakości materiałów, z których je wykonano, innowacyjności technologii, których użyto do ich produkcji, ich wymiarów, systemów, które posiadają itp. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wydatki związane z wynajęciem ekipy, która go zamontuje, zakupem materiałów do wykonania obudowy itp. Ogólnie można powiedzieć, że instalacja kominka to koszt rzędu kilku do kilkunastu tysięcy.

  • Jaki okres gwarancji posiadają kominki?

Większość firm udziela na swoje kominki trzy- lub pięcioletniej gwarancji. Klient może za dodatkową opłatą przedłużyć okres jej trwania o rok lub dwa, ale nie jest to opcja, którą zapewnia każdy producent.

  • Czy kominki posiadają wymagane atesty?

Oczywiście każdy kominek, zanim zostanie oddany do użytku, poddawany jest wnikliwej kontroli mającej na celu sprawdzić jego stan techniczny, wydajność działania i bezpieczeństwo użytkowania. Po spełnieniu wymaganych norm kominki nowoczesne otrzymują znak CE, który stanowi potwierdzenie pozytywnego przejścia przez testy laboratoryjne.

  • Co odróżnia kominek z płaszczem wodnym od tego tradycyjnego?

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej, czego nie zapewnia kominek tradycyjny. Naturalnie może jednocześnie działać jako jedyne źródło ciepła lub można go zintegrować z instalacją centralnego ogrzewnia?

  • Czy kominki mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kominki nowoczesne stanowiły jedyne źródło ciepła w domu, jednak nie zaleca się takiego rozwiązania, gdy wszyscy domownicy przebywają sporą ilość czasu poza domem. W ziemie konieczne jest stałe podtrzymywanie ognia, gdyż w innym wypadku może dojść do zamarznięcia wody znajdującej się w instalacji grzewczej (mowa o przypadku, gdy kominek został podłączony do instalacji CO), co może doprowadzić do jej uszkodzenia.

  • Gdzie umieścić kominek?

Najlepszym miejscem do montażu kominka jest ściana, w której wymurowano przewód kominowy i, wokół której znajduje się dużo wolnej przestrzeni. Może to być zarówno centralna część pomieszczenia, jak i róg pokoju.

  • Czym powinien odznaczać się dobry kominek?

Najważniejsze, żeby kominki nowoczesne były trwałe, wytrzymałe, zrobione z wysokiej jakości materiałów o dużej odporności na uszkodzenia, wyposażone w systemy wpływające na ich wydajność pracy oraz komfort użytkowania. Ponadto powinny cechować się dużą sprawnością działania i wysoką mocą nominalną, co spowoduje, że przy spalaniu mniejszej ilości opału, będzie można uzyskać większą ilość energii cieplnej.

  • Na jakim podłożu umieścić kominek?

Kominki nowoczesne trzeba montować na wzmocnionym podłożu, pokrytym materiałem niepalnym np. betonem, kamieniem, płytkami ceramicznymi.

  • Czym palić w kominku?

Najlepszym opałem jest naturalne, suche drewno pochodzące z drzew liściastych, które nie wytwarza dużej ilości substancji smolistych. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Najlepiej używać drewna leżakowanego, które było składowane przez okres co najmniej dwóch lat.