Dom i Ogród

Piec z płaszczem wodnym

Piec z płaszczem wodnym – ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej

Budowa budynku mieszkalnego wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji już na etapie powstawania projektu. Z pewnością należy zdecydować, co będzie stanowiło źródło ciepła w domu. Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia do ogrzewania miejskiego. A nawet, jeśli taka możliwość istnieje, wiele osób, w trosce o bezpieczeństwo energetyczne, decyduje się na przygotowanie alternatywnych źródeł, np. budowę kominka. Jeśli będzie to piec z płaszczem wodnym, może ogrzać nie tylko wszystkie pomieszczenia, ale także wodę użytkową.

Kominek źródłem ciepła w domu

kominek z płaszczem wodnymW wielu domach kominek budowany jest z myślą o walorach estetycznych. Ma stanowić ozdobę wnętrz, przyciągać wzrok, tworzyć przyjemny klimat. Nie da się ukryć, że wygląd kominka ma ogromne znaczenie. Równie ważne jest jednak to, by był trwały i oddawał do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Kominek może ogrzewać jedynie to pomieszczenie, w jakim się znajduje, ale równie dobrze może stanowić jedyne źródło ciepła w domu. Nie chodzi tylko o ogrzewanie wnętrz, ale także wody użytkowej, stosowanej do kąpieli, mycia naczyń itd.

Piec z płaszczem wodnym – rozwiązanie dla domów jednorodzinnych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów kominkowych z płaszczem wodnym. Producenci kominków oferują wkłady do stosowania w układach otwartych i zamkniętych. Każdy klient z łatwością znajdzie produkt, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Najlepiej wybierać wkład we współpracy z fachowcem, który w dalszej kolejności będzie budował piec z płaszczem wodnym. Fachowiec zwróci uwagę na konstrukcję, jakość materiałów, sprawność, wymiary – słowem na wszystko to, co ważne, by nasz kominek funkcjonował bez zarzutu.

Piec z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem rekomendowanym do domów jednorodzinnych. Taki kominek jest w stanie ogrzać kilka pomieszczeń oraz wodę, jaką zużywa kilkuosobowa rodzina. Użytkowanie urządzenia nie przysparza problemów, natomiast zapewnia spore oszczędności. Kominki z płaszczem wodnym są bardzo funkcjonalne, a przy tym bezpieczne.

Działanie wkładu z płaszczem wodnym

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym ma inną budowę aniżeli tradycyjny wkład kominkowy. Jego korpus wyposażony jest w dwie ścianki, a pomiędzy nimi przepływa woda. Całość otacza płaszcz wodny, w którym znajduje się woda przejmująca ciepło wydostające się z paleniska. Woda ta transportowana jest do instalacji grzewczej i kaloryferów. Gorąca woda ogrzewa kaloryfery, ale jest także używana do codziennej higieny czy sprzątania. Rozwiązanie jest bardzo proste, a zarazem funkcjonalne.