Kominki z płaszczem wodnym czy bez: które rozwiązanie wybrać?

Coraz chętniej montujemy kominki w domach. Dzieje się tak nie tylko ze względów praktycznych i ekonomicznych, ale także z uwagi na ich walory dekoracyjne. Oprócz wytwarzania ciepła, mogą jeszcze ogrzewać wodę. Jeśli zastanawiasz się, czy kupić kominki z płaszczem wodnym czy bez, to ten artykuł jest dla ciebie! Dowiesz się z niego, jakie zalety ma każde z rozwiązań.

Kominki z płaszczem wodnym czy bez – zalety obu rozwiązań

Podjęcie decyzji w kwestii wyboru najlepszego kominka nie jest rzeczą łatwą, zwłaszcza że ilość dostępnych w sprzedaży modeli jest przeogromna. Różnią się one między sobą kształtem, parametrami technicznymi i oczywiście tym, że mogą lub nie podgrzewać wodę użytkową.

Jeżeli chodzi o kominki z płaszczem wodnym to warto je kupić chociażby ze względu na wysoką sprawność działania, która może wynosić nawet ponad 80%. Tym samym urządzenie skutecznie ogrzewa pomieszczenie i znajdującą się w zbiorniku wodę. Niemal cała ilość wyprodukowanej energii zostaje wykorzystywana, więc jej straty są naprawdę minimalne.

Poza tym ogrzewanie przy pomocy kominka z płaszczem wodnym jest tańsze niż kotłem opalanym gazem lub węglem. Ceny drewna są zdecydowanie niższe niż wyżej wymienionych paliw, a świetna sprawność sprzętu powoduje, że zużycie opału jest mniejsze. To wszystko przekłada się na oszczędności.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy lepiej kupić kominki z płaszczem wodnym czy bez, to możliwość jednoczesnego ogrzewania budynku i wody użytkowej z pewnością przekona cię do pierwszej opcji. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, w sezonie letnim, gdy nie pali się w kominku, zbiornik można podłączyć do grzałki elektrycznej i normalnie z niego korzystać.

Powyższe argumenty powinny przekonać cię do zakupu kominka z płaszczem wodnym. Niemniej musisz wiedzieć, że nie jest on produktem pozbawionym wad. Niestety nie może funkcjonować jako jedyne źródło ciepła, więc instalacja centralnego ogrzewania, do której zostanie podłączony, musi mieć drugie źródło zasilania. To automatycznie zwiększa koszty jego montażu, które ze względu na obecny w nim płaszcz wodny i skomplikowaną konstrukcję i tak nie są małe. Poza tym podłączenie go do instalacji jest znacznie trudniejsze niż tradycyjnych kominków.

A zatem, lepiej wybrać kominki z płaszczem wodnym czy bez? Jeżeli zależy ci na oszczędnościach, stać cię na pokrycie większych kosztów inwestycji i chcesz maksymalnie wykorzystać energię cieplną produkowaną przez urządzenie, to wybierz kominek z płaszczem wodnym. Jednakże, gdy twoje potrzeby nie są tak duże, kominkiem zamierzasz jedynie dogrzewać wnętrze i decydujesz się na niego głównie ze względów estetycznych, to nie ma sensu przepłacać – wtedy wystarczający będzie kominek w wersji tradycyjnej.

Oczywiście nieważne, czy kupujesz kominki z płaszczem wodnym czy bez, musisz przygotować się na to, że będzie wymagał od ciebie ciągłej obsługi, zwłaszcza w ziemie, kiedy temperatura na dworze spada i może doprowadzić do zamarznięcie wody w instalacji grzewczej. Poza tym niezbędne będzie jego regularne czyszczenie oraz opróżnianie jego paleniska z popiołu. Czeka cię też przygotowanie i składowanie opału. Musisz wiedzieć, że drewno do palenia w kominku powinno być suche i odpowiednio przechowywane, bo tylko wtedy będzie spalać się jak należy i nie wytworzy zbyt dużej ilości dymu.