Kominki – garść porad dla nowych użytkowników
Mimo że kominek nie jest wynalazkiem współczesności, to dla wielu stanowi synonim elegancji i nowoczesności. Dlatego też popularność wkładów kominkowych cały czas kształtuje się na wysokim poziomie. Pamiętajmy jednak, że dzisiejsze kominki są urządzeniami znacznie bardziej skomplikowanymi, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Montując i użytkując kominek, należy spełnić wiele wymogów określonych przepisami prawa budowlanego. Właściwe użytkowanie dobrej jakości kominka jest synonimem bezpiecznej, ekonomicznej i wygodnej metody ogrzewania.
Użytkowanie kominka – na co zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż wkładu kominkowego, powinniśmy dobrze przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania względem urządzenia. Czy kominek ma być podstawowym źródłem ciepła w domu? Czy ma ogrzewać również wodę użytkową? A może będzie uruchamiany sporadycznie, w razie awarii centralnego ogrzewania, albo w okresie występowania dużych mrozów? A może kominek ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ozdabiać pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości i tworzyć przyjemną, rodzinną atmosferę? Od odpowiedzi na te pytania uzależniona jest decyzja zakupowa, ale i późniejsze użytkowanie kominka.
Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, pamiętajmy, by przed pierwszym rozpaleniem w kominku dokładnie przeczytać załączoną do urządzenia instrukcję obsługi i eksploatacji.
Kominki a jakość drewna na opał
Decydując się na budowę kominka, należy pamiętać o wydzieleniu miejsca na przechowywanie opału oraz akcesoriów kominkowych. Oczywiście w salonie nie przechowujemy całego opału zakupionego na dany sezon. Drewno należy przechowywać w warunkach zapewniających odpowiednią wentylację. Najlepiej zgromadzić je ze znacznym wyprzedzeniem, nawet jeśli sprzedawca zapewniał, że drewno było długo sezonowane. Tylko suchy opał, pochodzący z wybranych gatunków drzew liściastych, może sprawić, że ogień w kominku będzie palił się równo i długo, bez strzelania, kopcenia i wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Do najlepszych gatunków drewna do kominka należą: grab, buk, dąb, brzoza, akacja, wiąz i drewno drzew owocowych.
Do rozpalania w kominku niezbędne będą nie tylko duże kawałki drewna, ale również drobne szczapki i naturalna rozpałka.
Montaż kominka tuż przed sezonem grzewczym
Planując budowę kominka i użytkowanie go w trakcie zbliżającego się sezonu grzewczego, musimy pamiętać, by zrobić to ze stosownym wyprzedzeniem. W nowo wybudowanym kominku następuje proces wiązania klejów i zapraw użytych do konstrukcji. Z tego powodu pierwsze, delikatne rozpalenie kominka powinno odbywać się nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty montażu. Pierwsze rozpalenia powinny być delikatne, ale o kilku dniach można stopniowo zwiększać intensywność i moc palenia, obserwują jednocześnie, jak przebiega proces samoutwardzenia farby.