Dom i OgródInne porady

Jakim drewnem palić w kominku?

Rosnące ceny węgla i gazu sprawiły, że coraz chętniej inwestujemy w metody ogrzewania, które nie wymagają stosowania drogich paliw grzewczych. Na dachach domów jednorodzinnych coraz częściej spotkać można panele fotowoltaiczne, a obok budynków pompy ciepła. Chętnie wracamy też do ogrzewania drewnem, które jest łatwo dostępnym i stosunkowo tanim materiałem opałowym. Biorąc pod uwagę, że kominki nowoczesne są urządzeniami łatwymi w obsłudze i mogą samodzielnie ogrzać niewielki dom oraz wodę użytkową, rzeczywiście warto rozejrzeć się za drewnem dobrej jakości. Jakie drewno nadaje się do spalania w kominku?

Drewno kominkowe – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że kominek nie jest urządzeniem, które stawia się za zamkniętymi drzwiami kotłowni. Kominek najczęściej znajduje się w salonie, czyli jednym z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń w domu. W salonie gromadzą się domownicy, gdy chcą wspólnie spędzić czas w domu, poza tym to właśnie w salonie przyjmuje się gości. Z tego powodu kominek powinien być wykonany w sposób estetyczny, spójny ze stylistyką wnętrza, ponadto nie powinien wydzielać nieprzyjemnych zapachów, powodować zadymienia i zanieczyszczenia pomieszczenia. Dlatego tak ważna jest zarówno jakość samego urządzenia, jak i spalanego w nim opału.

Z uwagi na powyższe, do palenia w kominku nie nadaje się drewno drzew iglastych. Dlaczego? Ponieważ zawiera dużo żywicy. Spalana żywica strzela, kopci, wydziela przykre zapachy, a tego właściciele kominków zdecydowanie chcieliby uniknąć.

Kominki nowoczesne – jakie drewno?

Bez względu na to, czy kominek został wykonany w nowoczesnym stylu, czy też subtelnie nawiązuje do przeszłości, powinien dobrze spełniać swoją funkcję. Na pewno jest to łatwiejsze, jeżeli do palenia w kominku użyjemy drewna dobrej jakości. Za najlepsze drewno kominkowe uznaje się drewno twardych drzew liściastych, tak jak dąb, buk czy jesion. Jest to drewno zwarte, wysokokaloryczne, palące się długo, równo i wytwarzające przy tym znaczne ilości ciepła. Kominki lubią również drewno drzew owocowych, które oprócz wysokiej kaloryczności, wyróżnia się ładnym zapachem.

Oczywiście każdy producent kominków podkreśla, że nawet drewno najlepszych gatunków nie będzie spalało się należycie, jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowane. Co należy rozumieć poprzez przygotowanie drewna do palenia w kominku?

Jakim drewnem palić w kominku?

Kominki nowoczesne, zbudowane na bazie dobrej jakości wkładów kominkowych, wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Wyposażone w system czystej szyby są w stanie zapobiegać osiadaniu osadu na przeszklonych powierzchniach nawet wówczas, gdy palimy gorszym drewnem. Ale z pewnością nie warto ryzykować uszkodzeniem urządzenia i warto kupić odpowiednie drewno do kominka. Odpowiednie, czyli dużo sezonowane, najlepiej co najmniej przez rok. Poza tym powinno to być drewno całkowicie zdrowe, wolne od pleśni i pasożytów. Nie powinno też być pokryte żadnymi impregnatami, klejami czy farbami. Do palenia w kominku zdecydowanie nie nadają się też materiały drewnopodobne, odpady drzewne, kora czy szyszki. Palimy wyłącznie suchym i czystym drewnem.