Czy pellet jest ekologiczny?

Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska, smog – to tematy, których nie należy bagatelizować. Każdy może, a nawet powinien podjąć działania, które przysłużą się naszej planecie. Warto zacząć od zamiany foliowych jednorazówek na porządną torbę wielokrotnego użytku, od poprawnej segregacji śmieci, od oszczędzania wody czy pokonywania krótkich odcinków drogi pieszo, rowerem, ewentualnie komunikacją miejską, zamiast systematycznego korzystania z prywatnego samochodu. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych powinni zrezygnować z korzystania ze starych pieców węglowych i zainwestować w jedną z metod uznawanych za ekologiczne,
np. w ogrzewanie pelletem.

Pellet drzewny – ekologiczne źródło ogrzewania

Do produkcji pelletu wykorzystuje się części roślin. Pellet może powstać z łupin słonecznika, słomy zbóż albo odpadów drzewnych. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się właśnie pellet drzewny, powstały ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem wiórów i zrębów.

Opał, który produkowany jest z części roślinnych, na pewno ma zdecydowanie więcej wspólnego z ekologią, aniżeli paliwo kopalniane. Kiedy przygotowujemy pellet do palenia w przydomowych kotłowaniach, nie doprowadzamy do degradacji środowiska, nie wyczerpujemy złóż kopalnianych, nie powodujemy wyłączenia z użytkowania znacznych obszarów gruntu. Rośliny można wyrywać/wycinać i na nowo sadzić. Dotyczy to również drzew, które co prawda rosną wiele lat, ale ostatecznie jednak odrastają. Poza tym drzew nie wycina się specjalnie z myślą o produkcji pelletu. Zręby i wióry drzewne pozyskiwane są z tartaków przy okazji obróbki drzewnej. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o samą produkcję pelletu, zdecydowanie jest to paliwo ekologiczne. Zwłaszcza, że na żadnym etapie procesu produkcyjnego nie dodaje się do odpadów drzewnych żadnych innych substancji. Producent pelletu powinien zadbać o to, by surowiec był całkowicie czysty.

Pellet drzewny w przydomowej kotłowni

Skoro mówimy o czystości i ekologii, koniecznie należy też wspomnieć o tym, jak pellet zachowuje się w momencie, gdy zostanie rozsypany na podłogę, podrzucony w górę, albo gdy jest przesypywany. Otóż jest to paliwo zupełnie niebrudzące. Pellet nie pozostawia na podłodze nieestetycznego, ciemnego osadu, jak to ma miejsce w przypadku węgla kamiennego, czy nawet ekogroszku. Kiedy przesypujemy go z worków do innych pojemników, w powietrzu nie unosi się chmura czarnego pyłu. Poza tym, w czasie spalania pelletu, w powietrzu unosi się przyjemny zapach palonego drewna, a nie gryzący dym. Dodatkowo warto wspomnieć, że popiół powstały w wyniku spalania pelletu, można wykorzystać jako nawóz roślinny.

Pellet drzewny – ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie budynków jednorodzinnych

Spalanie pelletu, podobnie jak wszystkich innych paliw stałych, wiąże się z powstawaniem spalin. Ale w procesie spalania pelletu emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, zaś innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. To z pewnością przemawia do osób, które troszczą się o czystość naszej planety. Ale pellet drzewny jest paliwem odpowiednim także dla tych, którzy po prostu chcą ogrzewać dom ekonomicznie. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę pellet hurt, szybko przekonamy się, że ceny pelletu są zbliżone do cen ekogroszku. Hurtownia pelletu oferuje paliwo wysokokaloryczne i czyste, a skoro wcale nie droższe niż ekogroszek, zdecydowanie lepiej postawić na ogrzewanie biomasą.