Producent pelletu – jak dobrze wybrać?

Kupując opał na zimę, możemy skierować swoje kroki do składów opału, a w wielu przypadkach również do sklepów z artykułami budowlanymi, które poszerzyły ofertę o niektóre rodzaje paliw, np. brykiet słomiany lub pellet drzewny w workach. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak opał prosto od producenta. Klienci oczekują, że kupując pellet od producenta, otrzymają opał wysokiej jakości i to w bardzo atrakcyjnej cenie. Ale nie każdy producent pelletu równie wnikliwie kontroluje proces produkcyjny i nie każdy ma w ofercie wysokojakościowe paliwo. Jak dobrze wybrać? Jak zminimalizować ryzyko, że producent pelletu sprzeda nam produkt wątpliwej jakości?

Producent pelletu – co warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim warto sprawdzić, od ilu lat zajmuje się produkcją pelletu i czy sprzedaż wysokoenergetycznego paliwa stanowi podstawowy filar działalności jego firmy. Z reguły lepszej jakości paliwa można spodziewać się od producenta, który prowadzi zakład przetwórstwa drzewnego/tartak i dysponuje własnym surowcem do produkcji pelletu. Wówczas kontroluje cały proces produkcyjny, począwszy od korowania belki drewna. To bardzo ważne, by do produkcji pelletu używać odpowiednio wyselekcjonowanego, niezanieczyszczonego surowca. Firmy, które skupują wióry i zręby drzewne z innych źródeł, być może nie do końca wiedzą, czy surowiec został przygotowany z należytą starannością.

Jak przebiega proces produkcyjny?

O producencie pelletu dobrze świadczy również to, że dość szczegółowo opisuje, jak przebiega proces produkcyjny w jego firmie. Jeśli na stronie internetowej znajdują się takie informacje, klient może dowiedzieć się nie tylko, w jakiej temperaturze, przy użyciu jakiej maszyny i jak długo powstaje masa drzewna, ale również, czy dodawane są do niej jakieś dodatkowe substancje. Pamiętajmy, że dobrej jakości pellet drzewny powstaje wyłącznie ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów drzewnych (z dodatkiem wody). W skład granulatu nie mogą wchodzić materiały drewnopodobne, kleje czy inne chemiczne substancje.

Producent pelletu a opinie w sieci

W dobie internetu znalezienie informacji o firmie, która rzeczywiście chce zachęcić klientów do składania zamówień na oferowane produkty, nie jest szczególnie trudne. Podobnie wygląda to w przypadku opinii o firmie. Z pewnością warto je przejrzeć, być może znajdą się tam jakieś cenne informacje i wskazówki dla innych kupujących. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie opinie zamieszczone w sieci muszą być zgodne z rzeczywistością.

Jak kupić dobry pellet?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy producent pelletu oferuje możliwość zakupu pojedynczych worków opału. Jeśli tak, możemy nabyć pellet do testów w domowych warunkach. Najpierw należy ocenić, jak wygląda granulat, czy nie jest pokruszony, czy ma równą wielkość i jednolitą barwę. Jeśli nie mamy zastrzeżeń do wyglądu pelletu i nadmiernej ilości popiołu we worku, możemy uruchomić kocioł grzewczy i sprawdzić, w jaki sposób pellet będzie się spalał. Jeśli spalany pellet nie wytwarza chemicznych zapachów, nie spieka się i nie zapycha podajnika, warto poprosić, by producent pelletu dostarczył opał na cały sezon grzewczy.