Dom i Ogród

Schody kręcone na wymiar – dlaczego warto?

Pomieszczenia mieszkalne, w których zamontowano schody kręcone, wyglądają stylowo i nowocześnie, mimo że w rzeczywistości schody spiralne są wynalazkiem bardzo starym. Po schodach na planie koła wejdziemy na wieżę zamkową, wieżę kościelną czy też na szczyt latarni morskiej. Tyle tylko, że zazwyczaj takie schody składają się z betonowych lub blaszanych stopni, którym trudno przypisać funkcję dekoracyjną. Natomiast produkowane dziś schody kręcone na wymiar zachwycają estetyką wykonania, dzięki której nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Czym wyróżniają się schody kręcone?

Różnice pomiędzy schodami kręconymi, a schodami prostymi, dwubiegowymi czy wielobiegowymi widać gołym okiem. W przypadku schodów kręconych trudno doszukiwać się linii prostych. Bieg schodów nieustannie skręca i to na tyle mocno, że zewnętrzna krawędź stopni (na ogół zwieńczona balustradą) ani przez chwilę nie wychodzi poza plan koła. Z tego powodu schody kręcone nazywane są schodami spiralnymi, okrągłymi, czy też właśnie schodami na planie koła.

Schody kręcone na układ pomieszczenia

Obok schodów kręconych nie sposób przejść obojętnie, a to dlatego, że nie są rozwiązaniem oczywistym. Osoby, które kupują schody do domu piętrowego, domu z poddaszem użytkowym, mieszkania dwupoziomowego czy też wysokiego mieszkania z antresolą, w pierwszej kolejności przyglądają się modelom schodów prostych. Ale schody proste nie zawsze są w stanie spełnić ich oczekiwania, zwłaszcza jeśli budynek/lokal ma oryginalny układ. Do niektórych pomieszczeń zdecydowanie lepiej pasują schody kręcone. Wbrew pozorom, to właśnie dzięki nim, można zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu oraz z większą łatwością wybrać i ustawić meble.

Czy schody kręcone na wymiar są wygodne?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jak schody zostały wykonane i jaką mają szerokość. Ale dotyczy to przecież nie tylko schodów kręconych, a wszystkich rodzajów schodów. Schody proste również mogą być niewygodne, jeśli będą zbyt wąskie, zbyt strome, a do tego pozbawione ochronnej balustrady.

Schody kręcone na wymiar powinny być wykonane zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi rozstawu stopni, ich szerokości i długości. Chodzi nie tylko o to, by wchodzenie po schodach było wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Jeśli schody są strome, a stopnie tak wąskie, że nie da się postawić na nich przynajmniej ¾ długości stopy, trudno mówić o wygodzie i bezpieczeństwie. Dlatego też schody kręcone na wymiar należy kupować od producentów respektujących aktualne przepisy, wielokrotnie testujących nowe rozwiązania i stosujących wysokojakościowe materiały.

Dlaczego warto kupić schody kręcone na wymiar?

Schody kręcone zachwycają wyglądem i zdecydowanie podnoszą estetykę pomieszczenia, w którym się znajdują. Poza tym pozwalają na efektywne wykorzystanie miejsca, zajmując jedynie koło o niewielkiej średnicy. Schody kręcone można stosować zarówno przy otworach okrągłych, jak i kwadratowych, co oznacza, że ich montaż nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.