Jak wybrać odpowiednie schody na poddasze? Poradnik

Moda na domy parterowe z poddaszem użytkowym zdaje się nie przemijać, co sprawia, że na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania dedykowane do takich budynków. Rozwiązania te dotyczą przede wszystkim sposobów ocieplania poddasza oraz sprawnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami, którą zapewniają wygodne i trwałe schody na poddasze.

Poddasze użytkowe i nieużytkowe

Domy parterowe z poddaszem zaadoptowanym do celów mieszkalnych nie wyparły z rynku budynków piętrowych, bo takie w dalszym ciągu powstają. Jeśli ktoś chce mieszkać w piętrowym domu jednorodzinnym, zwykle rezygnuje z wykańczania poddasza i traktuje je jako przestrzeń do przechowywania niepotrzebnych rzeczy albo suszenia prania. Całe poddasze pełni wówczas funkcję strychu.

W sytuacji, gdy mówimy o poddaszu użytkowym, miejsce na strych mocno się kurczy, ale jednocześnie dochodzi do maksymalnego wykorzystania potencjału budynku. Zamiast zagraconego strychu, mamy nowocześnie wykończone pomieszczenia. Zazwyczaj są to pomieszczenia sypialniane oraz łazienka, natomiast życie rodziny i tak toczy się na parterze, gdzie znajduje się pokój dzienny oraz kuchnia z jadalnią.

Schody na poddasze, schody na strych

Nie trudno się domyśleć, że schody na poddasze użytkowe będą inne niż te, jakie kupimy w sytuacji, gdy całe poddasze będzie pełniło funkcję strychu. W pierwszym przypadku wejście na górę będzie wyglądało tak samo, jak w przypadku budynków piętrowych, czyli zostaną wykonane schody żelbetonowe, schody drewniane, schody modułowe czy też schody młynarskie. W drugim przypadku konieczny będzie montaż typowych schodów strychowych. Takie schody przydadzą się także w przypadku poddasza użytkowego i konieczności zapewnienia dostępu do wyłazu dachowego.

Jak wybrać schody na poddasze?

Przede wszystkim należy zamierzyć wielkość otworu prowadzącego na strych oraz wysokość pomieszczenia. Na tej podstawie dobieramy rozmiary klapy (co wpływa również na rozmiar stopni), a także długość schodów segmentowych. Segmentowych, czyli składających się z kilku połączonych ze sobą segmentów (najczęściej trzech lub czterech), które po złożeniu całkowicie chowają się w suficie i zostają zasłonięte klapą.

Podczas wyboru schodów strychowych powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak dany model prezentuje się po rozłożeniu, czy nie będzie nachodził na ściany czy meble. To bardzo istotne, by schody strychowe rozkładały się swobodnie bez konieczności każdorazowego przesuwania mebli. Kolejnym istotnym elementem jest grubość klapy i rodzaj materiałów użytych do izolacji. Należy wybrać takie produkt, dzięki któremu ciepło nie będzie uciekało na nieogrzewany strych. Oczywiście nie bez znaczenia są również względy estetyczne, zwłaszcza, jeśli schody będą zamontowane w widocznym miejscu. Musimy zdecydować, czy spodnia część klapy ma mieć naturalną barwę drewna czy też kolor biały. Mniej istotna jest kolorystyka stopni, choć z pewnością nie zaszkodzi, jeśli będzie spójna z kolorystyką pomieszczenia.