Dom i Ogród

Pompa ciepła czy pellet? Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować?

Przymierzając się do budowy domu albo modernizacji starego budynku, rozważamy jaka metoda ogrzewania będzie w danym przypadku najlepsza. Wśród dostępnych metod grzewczych największym zainteresowaniem cieszą się te, które umożliwiają ekonomiczne i wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Obecnie dużą uwagę zwraca się także na kwestię ekologii. Zarówno pompy ciepła, jak i kotły na biomasę spełniają wszystkie wymienione warunki. Zatem co jest lepsze – pompa ciepła czy pellet?

Co to jest pompa ciepła?

Wybór metody ogrzewania nie jest łatwą decyzją. Należy pamiętać, że sposób ogrzewania znacząco wpływa na komfort użytkowania budynku. Jeśli piec brudzi, hałasuje, wymaga stałej kontroli, ogrzewanie trudno nazwać wygodnym. Najwygodniejszą opcją jest urządzenie bezobsługowe, takie jak pompa ciepła.

Pellet

Pompa ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Urządzenie nie wytwarza własnej energii, nie korzysta z opału w postaci węgla, oleju opałowego czy drewna, a czerpie ze środowiska naturalnego. Energia może być pobierana z gruntu, wody lub powietrza, a następnie transportowana jest do środka pomieszczenia. Pompa ciepła funkcjonuje nawet wówczas, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Jednak w przypadku srogich mrozów może zdarzyć się tak, że konieczne będzie skorzystanie z grzałki elektrycznej.

Pompa ciepła czy pellet? Jakie są zalety i wady pompy ciepła?

Pompy ciepła działają bezobsługowo, nie wymagają dostarczania żadnych paliw (w niewielkim stopniu wykorzystują energię elektryczną), a to oznacza, że pozwalają na wprowadzenie sporych oszczędności. W przeciwieństwie do metod ogrzewania bazujących na paliwach kopalnianych, użytkowanie pomp ciepła jest tanie, wygodne i ekologiczne. Niestety wykonanie instalacji, zwłaszcza w przypadku pompy gruntowej, jest pracochłonne i kosztowne. Z powodu wysokich kosztów początkowych (nawet biorąc pod uwagę możliwość ubiegania się o dofinansowanie) pompy ciepła wciąż nie zdobyły oczekiwanej popularności. Dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast inne ekologiczne metody ogrzewania pomieszczeń, a w tym ogrzewanie pelletem.

Dlaczego warto ogrzewać pelletem drzewnym?

Odpowiadając na pytanie pompa ciepła czy pellet, należy bliżej przyjrzeć się zaletom korzystania z kotłów na biomasę. Piece na pellet są wygodne w obsłudze – same pobierają opał i same się uruchamiają. Po stronie użytkownika leży jedynie wprowadzenie wszystkich ustawień do sterowników, opróżnianie popielnika (zwykle raz na kilka tygodni) i uzupełnianie paliwa w podajniku (zwykle raz w tygodniu). Pellet drzewny można wygodnie transportować i przechowywać, ponieważ pakowany jest w czyste i poręczne worki o wadze 15 kg każdy. Pellet nie brudzi, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nie kopci. Dlatego z użytkowania kotłów na pellet zadowoleni są nawet ci użytkownicy, którzy wyjątkowo mocno dbają o czystość pomieszczeń, włączając w to również kotłownię. W tym miejscu należy wspomnieć, że pellet, podobnie jako pompy ciepła, został uznany za ekologiczną metodę ogrzewania. W procesie spalania dobrej jakości pelletu drzewnego nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu.