Na co zwrócić uwagę, wybierając schody na poddasze?
Pomiędzy niskimi domami parterowymi a budynkami piętrowymi znajduje się rozwiązanie pośrednie, spotykane dziś najczęściej, czyli domy z poddaszem użytkowym. Schody prowadzące na poddasze zaadaptowane do celów mieszkalnych, muszą być wygodne i bezpieczne. Zdecydowanie nie są tym samym, co schody na poddasze będące przechowalnią staroci.
Jak wybrać schody na poddasze użytkowe?
Wybierając schody na poddasze użytkowe, kierujemy się takimi samymi kryteriami, jak podczas podejmowania decyzji odnośnie schodów do domu piętrowego. Schody mogą być wykonane z żelbetonu, drewna, lub z połączenia kilku materiałów, np. stalowej konstrukcji i drewnianych stopni. Pomieszczenia na poddaszu użytkowym nie mogą być traktowane jako wnętrza gorszej kategorii, dlatego należy zadbać, by dostęp do nich był maksymalnie komfortowy. Schody muszą mieć odpowiednią szerokość i nie powinny być zbyt strome ani śliskie. Musimy pamiętać, że na górę wnosi się nie tylko drobne przedmioty, ale również meble czy sprzęty gospodarstwa domowego.
Schody na poddasze zaadaptowane do celów mieszkalnych
Wybór schodów na poddasze użytkowe poniekąd uzależniony jest od ilości miejsca na parterze. Nie wszędzie da się zamontować jednobiegowe, proste schody. Niekiedy konieczny jest wybór schodów zabiegowych, a nawet okrągłych. Wszystko po to, by zaoszczędzić jak najwięcej miejsca na dole, jednocześnie unikając montażu schodów stromych niczym drabina.
Schody do domu powinny być spójne ze stylistyką wnętrza, a w którym się znajdują. Niekiedy warto postawić na schody drewniane, innym razem lepiej sprawdzą się schody obłożone płytkami ceramicznymi, albo kamieniem dekoracyjnym. Nie bez znaczenia jest wygląd balustrady schodowej. Możliwości wyboru są bardzo szerokie, dlatego każdy może mieć w domu schody odpowiadające jego oczekiwaniom.
Jak dostać się na strych? Tradycyjne schody na poddasze
Zarówno w przypadku niskich domów parterowych, jak i domów piętrowych, należy zadbać o zapewnienie dostępu do strychu. Nawet jeśli poddasze nie jest zaadaptowane do celów mieszkalnych i nie planujemy z niego w żaden sposób korzystać, to jednak od czasu do czasu na strych zajrzeć trzeba. Choćby po to, by sprawdzić, czy nie dzieje się tam nic niepokojącego, czy nie pojawiły się insekty, albo dach nie przecieka. Poza tym to właśnie na poddaszu znajduje się wyłaz dachowy, z którego korzystają np. kominiarze.
Tradycyjne schody na poddasze wykonuje się z drewna. Składają się z wyłazu, który umieszcza się w otworze w stropie, oraz kilkusegmentowej drabinki (zazwyczaj są to trzy części składane niczym harmonijka). Pod górnym segmentem znajduje się klapa schodów, która zamyka wyłaz dachowy. Klapa może mieć barwę drewna, ale nierzadko maluje się ją na kolor biały, dzięki czemu nie rzuca się w oczy, a niemal zlewa z odcieniem sufitu. Wybierając schody na poddasze, musimy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, jak i wielkość otworu w suficie. Nie bez znaczenia jest również budowa klapy, tj. rodzaj i grubość znajdującej się w niej warstwy izolującej.