Ochrona odgromowa – obudowy odgromowe

Chociaż wyładowania atmosferyczne są normalnym zjawiskiem pogodowym, to od zawsze wzbudzają jednocześnie strach. Boimy się gwałtownych burz nie tylko ze względu na ryzyko porażenia czy wywołania pożaru, ale także z powodu silnego wiatru, który łamie drzewa i zrywa dachy z budynków. Największe obawy wiążą się jednak z tym, że wyładowania atmosferyczne zagrażają aparaturze elektronicznej. To sprawia, że przebywając w budynku, który nie został wyposażony w instalację odgromową i dobrej jakości obudowy odgromowe, nie do końca czujemy się bezpiecznie.

Groźne skutki wyładowań atmosferycznych

Szybki rozwój chmur burzowych i wystąpienie silniejszych podmuchów wiatru są przesłanką do tego, by jak najszybciej zabezpieczyć przedmioty, które może zniszczyć wiatr i skryć się wewnątrz budynku przed nadciągającą burzą. Pozostawanie na zewnątrz jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni, albo chowamy przed deszczem pod drzewem. Uderzenie pioruna jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Poczucie bezpieczeństwa zdecydowanie wzrasta, jeśli w czasie burzy przebywamy pod dachem. Jednakże zawsze istnieje możliwość, że piorun uderzy w budynek, choć mniejsze, kiedy jest to jeden z najniższych budynków w okolicy. Jeśli jednak zdarzy się, że piorun trafi w komin czy dach, może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Burza to potężna siła, a wyładowania atmosferyczne nierzadko uszkadzają konstrukcję dachu, a nawet ściany budynku. Poza tym energia pochodząca z wyładowania atmosferycznego może uszkodzić instalację elektryczną, a także wszelkie podłączone do prądu sprzęty. Może również wywołać pożar. Aby nie doszło do takiej sytuacji, należy zainwestować w instalację odgromową wyposażoną w dobrej jakości zwody, przewody odprowadzające, obudowy odgromowe i uziomy.

Instalacja piorunochronna – jak to działa?

odgromy burzowe

Zadaniem instalacji odgromowej, zwanej powszechnie piorunochronem, jest bezpieczne odprowadzenie do gruntu energii pochodzącej z wyładowania atmosferycznego. Oznacza to, że piorun nie trafia bezpośrednio w połać dachową ani przewody elektryczne, a w znajdujący się na dachu metalowy element, połączony za pomocą przewodów odprowadzających z umieszczonymi w ziemi uziomami. Uziomy mogą być umieszczone w ziemi pionowo lub poziomo, mogą znajdować się obok budynku lub bezpośrednio w fundamentach. Wiele zależy od tego, na jakim etapie budowy domu zaplanowano wykonanie instalacji, jak wygląda teren wokół budynku i z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia.

Czym są obudowy odgromowe?

Mówiąc o elementach instalacji piorunochronnej, w pierwszej kolejności wspominamy o uziomach, zwodach i przewodach odprowadzających. Okazuje się jednak, że spore znacznie dla poprawnego i bezpiecznego działania instalacji mają również obudowy odgromowe, czyli studzienki i skrzynki probiercze chroniące połączenia kontrolne. W zależności od rodzaju, obudowy odgromowe przeznaczone są do montażu w elewacji lub gruncie. Mają różne rozmiary, a część posiada opcję regulowania głębokości osadzenia w ścianie.