Dom i Ogród

Trendy w aranżacji schodów wewnętrznych – schody strychowe

Planowanie budowy albo remontu domu nierzadko zaczyna się od przeglądu aktualnych trendów w budownictwie i aranżacji wnętrz. To z popularnych magazynów i serwisów internetowych poświęconych tej tematyce dowiadujemy się, jak wyglądają wnętrza najmodniejszych domów jednorodzinnych, co warto położyć na podłodze, jakie kolory płytek dominują w łazienkach itd. W taki sam sposób możemy prześledzić trendy w aranżacji schodów wewnętrznych. Do tej kategorii zaliczają się również schody strychowe.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne, czyli jak sama nazwa wskazuje – znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą będą stanowiły schody stacjonarne, które wykonywane są na stałe – nie sposób ich wymontować i wymienić na inne. Mowa tu oczywiście o schodach żelbetonowych, które są w sposób trwały zespolone z konstrukcją budynku. Kolejną kategorię stanowią schody drewniane, metalowe, czy metalowo-drewniane, które montuje się w celu połączenia parteru z piętrem albo poddaszem użytkowym.

budowa domu

W przeciwieństwie do schodów żelbetonowych takie schody strychowe wykonuje się po zakończeniu brudnych prac budowlanych w budynku. I chociaż mogą przetrwać w doskonałym stanie nawet kilkadziesiąt lat, to zawsze istnieje możliwość wymontowania takich schodów i wymiany na nowszy model. Niektórzy nie chcą mieć w domu żelbetonowej konstrukcji i preferują produkty wykonane z drewna albo schody modułowe. Jedno jest pewne – schody przeznaczone do intensywnego użytkowania muszą mieć trwałą i stabilną konstrukcję, odpowiednio rozmieszczone i odpowiednio szerokie stopnie.

Ostatnią kategorię schodów wewnętrznych stanowią schody strychowe, przez wielu traktowane po macoszemu, ponieważ nie są produktem przeznaczonym do codziennego, intensywnego użytkowania. W rzeczywistości jednak wybór schodów strychowych jest bardzo istotny, gdyż źle dobrane mogą powodować znaczne straty ciepła w domu, a nawet powstawanie wilgoci. Poza tym mogą nie współgrać ze stylem pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane, a tym samym odebrać mu cały urok.

Schody strychowe – trendy

Czym powinny wyróżniać się dobre schody strychowe? Przede wszystkim powinny mieć wysoką szczelność i termoizolacyjność. Powinny być też wygodne w użyciu, w tym sensie, że muszą się łatwo rozkładać i zamykać. Natomiast wygląd schodów jest już kwestią indywidualną. Można wybrać produkt w zupełnie oryginalnej stylistyce, bądź postawić na to, co podoba się większości.

Omawiając trendy w aranżacji schodów wewnętrznych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w przypadku schodów wewnętrznych niewiele się zmienia. Wciąż największą popularnością cieszą się schody wykonane z drewna, wyposażone w izolowaną klapę, składające się w trzyczęściową harmonijkę. Schody mogą występować w kolorze naturalnego drewna, choć coraz częściej zdarza się, że są malowanie na modny, ciemniejszy kolor. Natomiast klapa, a właściwie jej spodnia część, malowana jest na biało, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle sufitu.