Stosowanie okładziny na elewacji domu – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się od odmienieniem elewacji budynku swojego domu? W takim razie, zanim zainwestujesz w firmę, która się tym zajmie, musisz poznać kilka kwestii. Dowiedz się, jaki materiał okładzinowy dla domu jest najlepszy, czy potrzebujesz pozwolenia na położenie nowego tynku i inne. Oto wszystko, co warto wiedzieć. 

Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę, aby dodać wykończenia zewnętrzne? 

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym Twojego domu mogą podlegać zasadom planowania określonym przez lokalną radę – dlatego zawsze najpierw sprawdź to. Możliwe jest jednak, że zmiany okładziny wchodzą w zakres dozwolonego rozwoju. Nie dotyczy to jednak budynków wpisanych na listę zabytków ani żadnych domów na specjalnie chronionych rodzajach gruntów, w obrębie parku narodowego lub AONB – w takich przypadkach należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Rodzaje okładzin i tynków 

Zastanawiasz się, jaką okładzinę zewnętrzną wybrać? Najlepszym wyborem dla Manchesteru i okolic będzie okładzina drewniana lub kamienna. Co jeśli chodzi o tynk? Tutaj warto zainwestować w materiał, który zapewni izolację domu. Do wyboru jest:

  • tynk mineralny;
  • tynk silikonowy;
  • tynk akrylowy;
  • tynk izolacyjny.

Jaki materiał okładzinowy jest najlepszy dla twojego domu? 

Twój budżet, wygląd innych domów w pobliżu lub to, co zatwierdzi lokalna rada, będą miały wpływ na materiał, który wybierzesz na zewnątrz. Pamiętaj, że ceny różnią się znacznie, w zależności od zawiłości konkretnego zlecenia, a wielu dostawców będzie współpracować bezpośrednio tylko z handlem, co oznacza, że ​​być może będziesz musiał zatrudnić firmę budowlaną lub architekta, aby osiągnąć pożądane wykończenie. 

Powinieneś również rozważyć konserwację. Opcje wymagające niewielkiej konserwacji zwykle wiążą się z większymi nakładami, ale pomyśl o pieniądzach, które z czasem zaoszczędzisz na leczeniu/utrzymaniu. Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając okładzinę, która jest łatwa do samodzielnego montażu i konserwacji.

Czy można samodzielnie otynkować dom lub położyć okładzinę?

Kompetentny majsterkowicz nie powinien mieć problemów z samodzielnym montażem okładziny drewnianej. Zwykle jest to mocowane do łat, przykręcane na zewnątrz domu. Systemy PVCu można również montować na zasadzie „zrób to sam”, przy czym niektóre z nich to konstrukcja typu „klik i klips”, która jest łatwa w obsłudze.

Prawda jest jednak taka, że nikt nie załatwi otynkowania domu lub położenia wykładziny tak, jak fachowcy. Specjalistyczne okładziny i tynki są często dostępne tylko w ramach dostawy i montażu. Może to być spowodowane tym, że techniki instalacji są bardzo specyficzne, a majsterkowanie może unieważnić gwarancje. Najlepszym wyborem w przypadku posiadłości położonych w Manchesterze i okolicach będzie firma Rendad, która działa już od dłuższego czasu. Na https://www.rendad.co.uk/ znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat specyfiki działania tej firmy oraz materiałów, z których korzystają. Jeśli zależy ci na profesjonalnym otynkowaniu domu – nie ma lepszej firmy!