Jak dbać o kominek, żeby długo działał niezawodnie?

Regularne czyszczenie kominka to bardzo istotna kwestia – tylko jeśli zadbamy o niego w odpowiedni sposób, odwdzięczy się bezawaryjnym działaniem i szybkim ogrzewaniem pomieszczenia.

Jednym z niezbędnych elementów jest czyszczenie paleniska, najlepiej po każdym paleniu. Obowiązkowe jest także regularne sprawdzanie przewodów kominowych przez specjalistę, co najmniej dwa razy do roku, by zapobiec jego zatkaniu.

Warto zwrócić uwagę na stosowany przez nas opał – niektóre z materiałów mogą być o wiele bardziej szkodliwe dla naszego kominka niż inne. Jakość drewna i jego wilgotność również w dużej mierze oddziałują na jego pracę – warto wybrać te liściaste – drewno drzew iglastych nie nadaje się do kominków, gdyż zawarta w nich żywica zanieczyszcza kominy i paleniska. Drewno musi być suche – paląc drewno zbyt wilgotne, duża ilość energii zostaje zużyta na jego wysuszenie, zamiast zostać oddana do pomieszczenia. Dodatkowo, wilgotne drewno powoduje szybsze korodowanie elementów paleniska – warto więc samodzielnie suszyć drewno lub kupić odpowiednio przygotowane – nie zawsze jednak okazuje się ono taki w praktyce. Skutecznym wyjściem jest palenie brykietem, jest on niestety znacznie droższy, ale za to zapewnia małą ilość popiołu, niewiele dymu oraz dużo energii cieplnej.

Stosując się do powyższych rad na pewno przedłużymy skuteczne działanie naszego kominka oraz żywotność jego wyposażenia – by spełniał dobrze swoje zadanie, musi być sprawny – tylko wtedy zapewni naszemu domowi oczekiwaną ilość ciepła.