Domowy kominek ogrzewający wodę?

Każda z dostępnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych ma zarówno wady, jak i zalety. W przypadku niektórych wadą będzie kłopotliwa obsługa kotła grzewczego, w przypadku innych wysokie koszty ogrzewania, jeszcze innych – przyczynianie się do powstawania smogu. Mimo to śmiało można wymienić kilka metod grzewczych stosowanych w polskich domach najczęściej. Jeśli chodzi o mniejsze domy, jedną z takich metod jest domowy kominek ogrzewający wodę.

Dekoracyjna funkcja kominków

W wielu domach kominki traktowane są bardziej jako element dekoracyjny, aniżeli metoda grzewcza. Owszem, kominek oddaje do pomieszczenia ciepło, ale uruchamiany jest na tyle rzadko, że nie wpływa znacząco ani na podniesienie komfortu cieplnego w domu, ani na rachunki za ogrzewanie. Kominek może nieco podnieść temperaturę w pomieszczeniu, ale jego podstawowym zadaniem jest tworzenie przyjemniej, relaksującej atmosfery.

Kominek jako źródło ciepła

Tymczasem nowoczesne kominki mogą, a nawet powinny być traktowane jako pełnoprawne urządzenie grzewcze. Nawet jeśli nie są głównym źródłem ciepła w domu, mogą wspomóc jego pracę. Kominek może się przydać w okresie występowania silnych mrozów, albo wiosną i jesienią, gdy nie ma sensu, by piec pracował przez całą dobę, a jednak wieczorem wypadałoby nieco podnieść temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych. Kominek sprawdzi się też w razie awarii głównego źródła ciepła. Można zatem uznać, że stanowi o bezpieczeństwie energetycznym budynku.

A co w sytuacji, gdy chcielibyśmy, ażeby to właśnie kominek był podstawowym źródłem ciepła w budynku? Oczywiście jest to możliwe, ale w mniejszych domach, najlepiej parterowych. Wówczas dobrze sprawdza się kominek z płaszczem wodnym, albo kominek powietrzny, ale podłączony do systemu rozprowadzania gorącego powietrza.

Kominek ogrzewający wodę

W przypadku, gdy mówimy o podłączeniu kominka do systemu dystrybucji gorącego powietrza, mamy na myśli to, że powietrze jest nadmuchiwane do poszczególnych pomieszczeń przez otwory, które znajdują się w suficie. Kominek z płaszczem wodnym to zupełnie inne rozwiązanie, ponieważ daje możliwość połączenia z instalacją wodną. Oznacza to, że kominek ogrzewa wodę, która następnie pompowana jest do grzejników. Mało tego – kominek z płaszczem wodnym umożliwia ogrzanie wody użytkowej, czyli tej, którą zużywamy do mycia, zmywania, prania itd.

Kominek z płaszczem wodnym – jak to działa?

Kominek wyposażony w płaszcz wodny wykorzystuje ciepło spalin, które zanim trafią do przewodów kominowych, oddają ciepło wodzie przepływającej przez płaszcz wodny. Rozwiązanie jest proste, ale bardzo skuteczne. Dobrze sprawdza się w mniejszych domach, kiedy potrzeby mieszkańców, a szczególnie zużycie ciepłej wody, nie są zbyt duże. Oczywiście ważne jest także to, by jednak ktoś przez większość dnia przebywał w domu. Jeśli chcemy, by kominek pracował nieprzerwanie, co jakiś czas musimy dorzucić kolejne drewno do paleniska.