Instalacje

Instalacje CO – podstawowe informacje

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym to powszechnie stosowany system, który umożliwia ogrzanie pomieszczeń do pożądanej temperatury. Najczęściej ogrzewa także wodę wykorzystywaną do prania, zmywania czy kąpieli. Instalacje CO wykonują fachowcy, którzy zajmują się montażem kotła grzewczego, grzejników, rur i wielu innych elementów niezbędnych do prawidłowego działania systemu.

Instalacja zasilana wodą

Najczęściej spotykane domowe instalacje CO to takie, które są zasilane wodą ogrzewaną za pomocą kotła węglowego, olejowego, gazowego lub też kotła na biomasę. Ciepła woda transportowana jest przewodami do grzejników, tam oddaje ciepło, po czym wraca do kotła. Współcześnie dąży się do umieszczania przewodów w ścianach lub w podłodze, co ma również wpływ na estetykę pomieszczenia. Natomiast w starym budownictwie wciąż spotykamy grube rury żeliwne, które są przymocowane do ściany.

Instalacje CO z obiegiem wody wymuszonym za pomocą pompy

Instalacja centralnego ogrzewania może być systemem grawitacyjnym, wówczas gorąca woda płynie do góry, a zima w dół (gorąca woda ma mniejszą gęstość, zaś zimna jest cięższa). W domach jednorodzinnych znacznie częściej spotykamy jednak układy pompowe, czyli takie, w których obieg wody wymusza pompa. Montaż pompy, zabezpieczeń (naczynia wzbiorczego), ale także przewodów zasilających i powrotnych to zadania dla firmy instalatorskiej i dobrego hydraulika. Nie warto samemu zabierać się za wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ jest to zadanie trudne i pracochłonne. Źle wykonane instalacje CO nie tylko nie będą działać zgodnie z założeniami, ale też stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w budynku.

Szczelność instalacji CO

Po zakończeniu prac montażowych i podłączeniu grzejników sprawdza się funkcjonowanie całej instalacji. Próby szczelności wykon uje się na dwa sposoby, najpierw wypełniając instalację zimną wodą, a w dalszej kolejności gorącą. Sprawdzenia wymaga temperatura zasilania i powrotu, ciepłota grzejników i ich mocowania. Jeżeli instalacja funkcjonuje prawidłowo, może zostać oddana do użytku.