Zalety posiadania kominka

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Posiadanie kominka stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o budowie kominka na etapie projektowania budynku mieszkalnego, co znacznie ułatwia późniejszy montaż urządzenia. Budowa kominka w już istniejących pomieszczeniach również jest możliwa, choć nie w każdym przypadku i z pewnością wymaga sporych nakładów pracy. To jednak nie zraża inwestorów, ponieważ zalety posiadania kominka są znaczące.

Kominek zapewnia przyjemną, rodzinną atmosferę

Długie zimowe wieczory można próbować urozmaicić na wiele sposobów, jednak nie da się ukryć, że dla wielu prawdziwą przyjemnością jest wieczór pod kocykiem z książką i kubkiem gorącej herbaty w ręku. Przyjemną atmosferę z pewnością pomoże stworzyć kominek. Ogień daje ciepło i pozwala się odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Poza tym wokół kominka gromadzą się wszyscy członkowie rodziny, niemal tak samo, jak w przeszłości wokół ognisk gromadziły się plemiona.

Kominek - przyjemna, rodzinna atmosfera

Wspaniały ciepły klimat sprzyja rodzinnej atmosferze, rozgrzewa ciało i zmysły, koi nerwy. Choćby z tego powodu warto zainwestować w budowę kominka.

Kominek jako źródło ogrzewania

Współcześnie kominek może być zarówno podstawowym, jak i dodatkowym źródłem ciepła w domu. Kominek wyposażony we wkład kominkowy z płaszczem wodnym może ogrzewać wszystkie pomieszczenia, a nawet wodę użytkową. Oczywiście możliwy jest także wybór opcji tańszej. Jeżeli kominek ma być uruchamiany sporadycznie, wyłącznie dla podgrzania atmosfery, albo w sytuacji, gdy wystąpią problemy z ogrzewaniem miejskim, nie musimy inwestować w urządzenie z najwyższej półki.

Ekologia i oszczędność

Nowoczesne wkłady kominkowe to urządzenia o wysokiej sprawności, zapewniające efektywne spalanie drewna, które jest opałem odnawialnym i powszechnie dostępnym. Oczywiście niemałe znaczenie ma również jakość samego opału. W kominku nie należy palić drewnem dowolnego gatunku. Nie może to być również drewno zanieczyszczone, pokryte pleśnią, ani mokre. Jeżeli będziemy korzystać z kominka zgodnie z zaleceniami producenta, a przy tym używać odpowiedniego opału, zatroszczymy się nie tylko o czystość powietrza, ale i zasobność własnego portfela.

Kominek jako ozdoba

Kominek to również niebanalna ozdoba wnętrza. Umiejscowiony przy centralnej ścianie w salonie lub jadalni nadaje pomieszczeniom charakteru, sprawia, że zyskują nowoczesny, ciekawy wygląd. Kominek przyciąga wzrok zaproszonych gości, zachęca do podziwiania. Oczywiście niemałe znaczenia ma tutaj sposób jego wykonania oraz rodzaj użytych materiałów. Obudowa może mieć prostą formę, a może również przyjmować oryginalny kształt. Może być wykonana z gładkich płyt kamiennych, ale również z cegieł, kafli czy kamienia polnego. Ważne, by całość była spójna z kolorystyką i stylem wnętrza – wówczas zalety posiadania kominka docenią nawet osoby wrażliwe na piękno.