Kominek – zalety posiadania kominka

Zdania na temat kominków i ich wpływu na zanieczyszczenie środowiska, a co za tym idzie zdrowie człowieka, są podzielone. Zdaje się jednak, że zalet posiadania kominka jest znacznie więcej aniżeli wad, dlatego stale rośnie liczba osób, dla których kominek jest wyjątkowym, centralnym miejscem domu.

Kominek pełni rolę podobną do tej, jaką niegdyś wśród ludności plemiennej pełniło ognisko

Na pewno każdy potrafi wyobrazić sobie ludność plemienną zebraną wokół ogniska. Wiele takich obrazków zamieszcza się w podręcznikach szkolnych, a także w filmach, poruszających tematykę minionych epok. Ognisko jednoczyło, dawało przyjemne ciepło i zapewniało poczucie bezpieczeństwa. Podobną rolę pełni dziś kominek – jednoczy wokół siebie mieszkańców domu. Przyjemnie jest posiedzieć blisko ognia, okryć się kocem, poczytać książkę lub spożyć lampkę wina. Wszyscy domownicy cenią wspólne wieczory spędzane przy kominku.

Kominek to doskonała alternatywa w razie awarii centralnego ogrzewania

Wyobraźmy sobie taką sytuację – jest środek zimy, minusowa temperatura, tymczasem miejska kotłownia przestała działać z powodu awarii. Szczęśliwym posiadaczom kominków nie straszna żadna awaria, ponieważ w każdej chwili mogą rozpalić ogień i ogrzać pomieszczenia. Kominek zapewnia więc poczucie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Można z niego korzystać w dowolnej chwili, w wybrane wieczory lub przez kilka godzin dziennie. Można też oczywiście utrzymywać ogień całą dobę, o ile zachodzi taka potrzeba.

Kominek dodaje wnętrzu uroku i elegancji

Nowoczesne kominki wyglądają bardzo efektownie. Wybór rodzajów kominków, obudowy i kolorów jest tak ogromny, że z powodzeniem kominek dopasuje się do stylistyki wnętrza i doda mu elegancji. Pomieszczenia, w których montuje się kominki, zwykle zajmują centralną część domu. Najczęściej jest to salon, a więc miejsce, do którego zapraszamy gości i w którym spędzamy wspólne, rodzinne chwile. Salon z kominkiem prezentuje się wyjątkowo urokliwie, a zarazem nowocześnie.

Palenie w kominku jest bezpieczne dla środowiska

W kominku pali się drewnem, a więc w pełni naturalnym i łatwo dostępnym surowcem, neutralnym pod kątem obecności dwutlenku węgla w procesie spalania. Ważne, by drewno było zdrowe, wolne od pleśni i zabrudzeń oraz odpowiednio długo sezonowane. Na ogół producent kominka udziela rad w zakresie wyboru drewna opałowego. Powszechnie uznaje się, że najlepsze jest drewno z drzew liściastych, ponieważ pali się długo, ładnym, równym płomieniem. Drewno pochodzące z drzew iglastych nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ znajdująca się w nim żywica powoduje powstawanie sadzy i strzela podczas spalania. Kominek eksploatowany zgodnie z zaleceniami producenta, przez lata będzie doskonale spełniał swoją rolę.