Wnętrza

Czy tradycyjny design odejdzie do lamusa?

Z czym się kojarzy tradycyjny design

W dzisiejszych czasach ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani nowoczesnością. Nowoczesna technologia, nowoczesne rozwiązania, nowoczesne podejście a nawet nowoczesny dom. Czym jest ta nowoczesność i jak w opozycji do niej definiowana jest tradycyjność?

Nowoczesność dzisiaj to przede wszystkim technologia ułatwiająca codzienne życie i umożliwiająca postęp we wszystkich możliwych dziedzinach. W odniesieniu do wnętrz to minimalizm i funkcjonalność. Zatem podsumowując nowoczesność to łatwość, wygoda i komfort. To również unifikacja. Kontrastująca z tym tradycyjność to ciężar historii, zaplątanie w detale i różnorodność.
Tradycyjny design jest więc nawiązaniem jak nazwa wskazuje do tradycji. Jest więc skomplikowany i pełen odniesień. Dba o szczegóły i łączy style wykonania. Raczej nie będzie określany jako minimalistyczny i funkcjonalny. Wprost przeciwnie zapełnia przestrzeń do maksimum i nie jest praktyczny.

Tradycyjny design we wnętrzach

Tradycyjny design we wnętrzach to bogata aranżacja. Klasyczne konstrukcje mebli i bogate zdobienia. To dbałość i szczegół i wielość detali. Dlatego też tradycyjne wnętrze z reguły jest pełne mebli, czasem nawet sprawia wrażenie zagraconego, często łączy różne style nie kierując się przy tym funkcjonalnością. Takie wnętrza z reguły są ciepłe i przytulne, pełne swojskiej domowej atmosfery.
Tradycyjny design wielokrotnie jest łączony z posiadaniem kominka (przykłady aranżacji zobacz na www). Kominek z tradycyjną konstrukcją z reguły znajduje się w centralnym miejscu wnętrza, wykonany jest z naturalnych materiałów, często solidnych marmurowych płyt. Palenisko jest duże a w pobliżu znajduje się miejsce na przechowywanie drewna. Kominek w tradycyjnym wnętrzu pełni ważną rolę, jest miejscem spotkania i relaksu na fotelu przy dobrej książce przy akompaniamencie trzaskającego ognia.

Czy tradycja przegra z nowoczesnością?

Czy w obecnym nowoczesnym świecie jest miejsce na tradycyjny design? W świecie, w którym liczy się wygoda i szybkość? Tradycyjne wnętrze niejako stoi w sprzeczności do wymagań jakie stawia nam obecna rzeczywistość. Ze swoją niepraktycznością i niezgrabnością nie ułatwia życia, nie pomaga w szybszym poruszaniu się i odnajdywaniu rzeczy. Ma jednak jedną ważną cechę, która jeśli nie zachowa się w oryginale to z pewnością przetrwa w jakiejś formie lub zostanie zasymilowana przez nowoczesny design – mianowicie indywidualizm. Jest to coś co człowiek będzie się zawsze starał zachować i coś co go definiuje.