Kominki z płaszczem wodnym
Ogrzewanie domu jednorodzinnego – kominki z płaszczem wodnym
Montaż kominka z płaszczem wodnym bierze pod uwagę wiele osób planujących budowę domu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem producenci kominków rekomendują tego typu urządzenia dla domów jednorodzinnych. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową. Montaż takiego urządzenia wskazany jest w sytuacjach, gdy od kominka wymagamy znacznie więcej niż tylko estetycznego wyglądu.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym wytwarza ciepło, które jest transportowane do pomieszczenia, ale ogrzewa również wodę, która następnie może być wykorzystana do kąpieli czy mycia naczyń. Kominki z płaszczem wodnym, dzięki swej budowie, umożliwiają ogrzewanie wody na potrzeby zarówno c.o., jak i c.w.u.
W takim kominku znajduje się płaszcz wodny zbudowany z podwójnych ścianek i otaczający komorę spalania. W kominku stosuje się też płomieniówki, przez które przepływają spaliny, co zwiększa wymianę ciepła. W przestrzeni pomiędzy ściankami i płomieniówkami znajduje się woda. Po ogrzaniu może trafić do instalacji c.o. lub c.w.u.
Jakie kominki z płaszczem wodnym wybrać?
Wiele zależy tutaj od powierzchni budynku. Najlepiej wybierać konkretny model w porozumieniu ze specjalistą, który na co dzień zajmuje się wykonywaniem takich instalacji. Pod uwagę bierzemy wyłącznie ofertę sprawdzonych producentów. Przyglądamy się sprawności urządzenia i wymaganiom eksploatacyjnym.
Budowa kominka – wady i zalety
Kominki z płaszczem wodnym mają wielu zwolenników, ale pojawiają się także głosy przeciwne budowie tych urządzeń – zwłaszcza, gdy mają być jedynym źródłem ciepła w domu. Niekiedy rekomenduje się połączenie ich w jednej instalacji z kotłem gazowym lub olejowym. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że utrzymanie ognia w kominku, a tym samym ciągłe ogrzewanie pomieszczeń i wody, wymaga zaglądania do kominka i dorzucania opału. W sytuacji, gdy przez większość dnia nikogo nie ma w domu, a na zewnątrz panuje siarczysty mróz, może dojść do wychłodzenia pomieszczeń. Zabraknie również ciepłej wody.
Warto zwrócić również uwagę, że w sytuacji, gdy zabraknie nam opału, nie możemy zakupić byle jakiego drewna. Musi być to drewno odpowiednio przygotowane do palenia w kominku – suche, wolne od pleśni i zabrudzeń. Ważny jest także jego gatunek. Pamiętajmy też, że w przypadku, gdy chcemy użytkować kominek niemal non stop, tego opału musi być sporo. Konieczne jest zatem wygospodarowanie przestrzeni do jego przechowywania.