Podłoga wokół kominka

Podłoga wokół kominka – najpopularniejsze rozwiązania

Kominek zajmuje w domu ważne miejsce, ponieważ zazwyczaj znajduje się w salonie, w którym w wolnym czasie spotykają się wszyscy domownicy i do którego zaprasza się gości. Mało tego, zwykle zajmuje centralną ścianę, ponieważ tylko wtedy jest należycie wyeksponowany. Obudowa kominka może być wykonana w różnym stylu, ważne jednak, by w trakcie budowy nie używano materiałów łatwopalnych. Podłoga wokół kominka również nie powinna szybko ulegać zapłonowi.

Dodatkowe elementy obok kominka

Kominki elektryczne nie robią bałaganu, jaki niestety może się pojawić, jeśli użytkujemy urządzenie w tradycyjnej formie, a więc opalane drewnem. Tradycyjny kominek należy postawić w takim miejscu, by obok znajdowało się trochę wolnej przestrzeni. Po co ta przestrzeń? Dla dodatkowych elementów, takich jak wspomniany opał, szufelka, szczotka, pogrzebacz i szczypce. Niekiedy posiadacze kominków decydują się także na zakup węglarki.

Podłoga wokół kominka – jednolity wzór czy połączenia różnych materiałów?

Niektórzy posiadacze kominków decydują się na wykonanie podłogi wokół kominka z materiału innego, aniżeli pozostała, większa część podłogi. Nie chcą rezygnować z parkietu w salonie, a jednocześnie zależy im na możliwie najwyższym poziomie zabezpieczenia przeciwpożarowego, dlatego podłoga wokół kominka wykonana jest z płytek podłogowych albo kamienia dekoracyjnego. Są to materiały, którym ogień w żaden sposób nie zaszkodzi, co najwyżej je okopci, ale z całą pewnością nie da się ich podpalić.

Takie połączenia nie wszystkich przekonują. Są osoby, które nie wyobrażają sobie zimnych płytek w salonie. Chcą, by cała podłoga była wykonana z drewna i miała jednolity wzór. Tylko czy takie postępowanie jest bezpieczne? Czy podłoga wokół kominka może być drewniana?

Obudowa kominka wychodząca na podłogę

Przynajmniej fragment podłogi wokół kominka powinien być wykonany z materiałów niepalnych. Cała podłoga może być drewniana, ale wąski pasek tuz przy kominku musi być z płytek, kamienia albo cegły. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. Najprostszym rozwiązaniem jest ułożenie tego paska z takich samych materiałów, jakie zostaną użyte do wykończenia obudowy. Uzyskamy w ten sposób zgrabną, efektowną całość, a zarazem poczucie bezpieczeństwa.

Dla tych, którzy lubią oryginalne rozwiązania, powstają projekty uwzględniające połączenia kamienia polnego z drewnem, cegły z drewnem czy betonowych bloczków. Tak naprawdę wszystko zależy od specyfiki wnętrza i upodobań mieszkańców danego domu.