Dom i Ogród

Czym wyróżnia się nowoczesny kominek?

Nowoczesność to hasło kojarzone jednoznacznie pozytywnie. Chcemy być nowocześni, chcemy mieć nowoczesne domy, korzystać z nowoczesnych technologii i nowocześnie się ubierać. Ci, którzy urządzają dom, stawiają na nowoczesne materiały, nowoczesne meble i sprzęty, nowoczesny kominek. Ale czym właściwie wyróżnia się takie nowoczesne urządzenie grzewcze?

Jak kiedyś wyglądał kominek?

Kominek nie jest wynalazkiem współczesności. Zwiedzając muzea urządzone w zamkach, pałacach i dworach wybudowanych w minionych stuleciach, na pewno mieliśmy okazję zobaczyć dawne kominki. Ich wygląd znacząco odbiega od tego, co nazywamy nowoczesnym urządzeniem grzewczym.

Kominki dawnego typu możemy zobaczyć jeszcze w wielu starych filmach o tematyce świątecznej. Okazały kominek z masywną zabudową, nad którym dzieci wieszały świąteczne skarpety, był stałym elementem takich filmów. Kominek musiał być na tyle duży, by zmieścił się tam Święty Mikołaj. Nie było też mowy o zastosowaniu zamkniętego paleniska.

Dawne kominki były budowlami sporych rozmiarów. Budowla to odpowiednie określenie, ponieważ całość kominka była tworzona z materiałów budowalnych. Nie było czegoś takiego, jak gotowy wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Nie było też szklanych drzwiczek, ponieważ w tamtym czasie nie potrafiono jeszcze wyprodukować szkła odpornego na działanie skrajnie wysokich temperatur. Tym, co przyciągało uwagę, była obudowa kominkowa. Masywna, nierzadko bogato zdobiona płaskorzeźbami i wyposażona w półki na bibeloty.

Nowoczesny kominek, czyli jaki?

Dzisiaj zdecydowanie odchodzi się od projektowania masywnych, nierzadko zajmujących całą ścianę kominków. Odchodzi się też od fantazyjnych form i bogatego zdobnictwa. Modne są proste formy, gładkie powierzchnie, stonowane kolory. Obudowę kominkową najczęściej wykonuje się z płyt kamiennych, które są nie tylko efektowne, ale i trwałe. Pięknie połyskują, dodają wnętrzu elegancji i dobrze znoszą działanie wysokich temperatur. Poza tym są łatwe w utrzymaniu czystości.

Nowoczesny kominek to urządzenie wyposażone we wkład kominkowy. Firmy produkujące kominki, oferują najwyższej jakości, certyfikowane wkłady kominkowe stalowo-szamotowe. Wciąż można nabyć też wkłady żeliwne, ale ich popularność maleje na rzecz wkładów ze stali, które są znacznie lżejsze i mają bardziej nowoczesną bryłę. Poza tym najlepsze wkłady kominkowe mogą być wyposażone w nowoczesne systemy, umożliwiające automatyczne uruchomienie urządzenia, regulowanie procesu spalania, czy też w jakże przydatny system czystej szyby.

Jaką funkcję spełnia nowoczesny kominek?

Nowoczesny kominek pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Wielu nie wyobraża sobie, by w salonie mogło zabraknąć kominka, który podniesie walory estetyczne pomieszczenia i stworzy przyjemną, rodzinną atmosferę. Ale kominek to przede wszystkim urządzenie grzewcze, które emituje do pomieszczenia ciepło. Kominek wspomaga podstawowy system ogrzewania, a w niektórych przypadkach sam stanowi podstawowe źródło ciepła w domu.