RemontWnętrza

Jaki podkład pod panele

Jeśli decydujemy się na panele podłogowe do naszego nowego mieszkania lub domu będziemy musieli również dobrać odpowiedni podkład po panele. Podkład stosuje się w przypadku tzw. podłóg pływających, a do takich należą właśnie panele podłogowe. Podłoga pływająca to taka, której nie przykleja się do podłoża, a przy ścianach pozostawia się dylatację, która umożliwia podłodze na swobodną pracę. Zastanówmy się więc jaki podkład pod panele wybrać jeśli w domu jest zastosowane ogrzewanie podłogowe, a jak jeśli mamy nierówną podłogę.

Panele podłogowe – jaki wybrać podkład?

Jeśli już decyzję o zakupie paneli podłogowych mamy już za sobą to w takim razie przyszedł czas na wybór podkładu. Jaki podkład pod panele powinniśmy więc wybrać? Nie powinniśmy tego wyboru lekceważyć. Choć o to stosunkowo łatwo, przecież podkładu nie będzie widać. Jednak w konsekwencji złego wyboru podłoga podczas użytkowania może głośniej reagować na chodzenie, może szybciej się zniszczyć, wilgoć nie będzie odpowiednio izolowana, etc.

Decyzję o wyborze odpowiedniego podkładu powinniśmy opierać od tego, na jakie podłoże będą kładzione panele. Istotny jest stan, to czy jest odpowiednio równa. Jeśli występują nierówności, będziemy potrzebowali odpowiednio grubego podkładu, który będzie niwelował niewielkie nierówności.

Nie bez znaczenia pozostaje również pomieszczenie, do którego mają trafić panele. Jeśli intensywność użytkowania danego pomieszczenia jest stosunkowo wysoka również powinniśmy dokonać wyboru podkładu pod tym kątem. Podkład w takim przypadku powinien być odpowiednio wytrzymały, dzięki czemu podłoga posłuży dłużej i nie będzie się nieestetycznie odkształcać.

A co jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe?

Jeśli twój dom lub mieszkanie ogrzewane jest za pośrednictwem systemu podłogowego wówczas zwróćmy szczególną uwagę na to, by podkład miał możliwe najniższy opór cieplny. Wówczas możemy być spokojni o to, że zapewniliśmy sobie największą efektywność i wydajność ogrzewania.

Dość istotną kwestią jest to, czy pod naszą podłogą jest przestrzeń ogrzewana, czy też np. znajduje się tam zimna piwnica. Jeśli to drugie to zdecydowanie powinniśmy wybierać te podkłady pod panele, które prezentują wysokie parametry izolujące. Tylko wtedy możemy efektywniej zatrzymać ciepło w domu, w ten sposób nie będziemy też ponosić zbędnych wydatków na ogrzewanie.

Izolacja akustyczna – czy jest istotna?

Dźwiękochłonność wydawałoby się, że nie jest szczególnie istotna, a jednak w dłuższej perspektywie może znacznie obniżyć komfort życia. Zwróćmy więc uwagę także i na ten aspekt. Wybierając odpowiedni podkład pod panele możemy znacznie zredukować odgłosy kroków czy stukających obcasów.

Jak widać wybór jest dość szeroki, co więcej obecna oferta rynkowa pozwala nam dobrać taki podkład, który będzie idealnie pasował do warunków, jakie mamy w domu czy w mieszkaniu. Wybierając świadomie zadbasz lepiej o podłogę, codzienny komfort zarówno swój, jak i także sąsiadów.