Materiały na parapety

Materiały na parapety – podstawowe informacje

Parapety nie pełnią jedynie roli estetycznej, choć to prawda, że dopełniają wygląd okna i zdobią wnętrze, ale przede wszystkim ochronną. Zabezpieczają ścianę przed zamoknięciem, wspomagają mieszanie się ciepłych mas powietrza unoszących się z kaloryfera z tym obecnym w pozostałej części pokoju i zatrzymują unoszący się kurz. Można postawić na nich kwiaty doniczkowe i ozdoby. Muszą być trwałe i ładnie wykonane, bo tylko wtedy będą się ładnie prezentować. Z tego względu należy je wykonać z odpowiedniego materiału. Z jakiego surowca zrobić parapety? Masz kilka możliwości.

Materiały na parapety – charakterystyka

  1. Drewno – najpopularniejszy materiał spośród wszystkich dostępnych. Łatwy w obróbce, trwały, twardy i sztywny. Aktualnie parapety wykonuje się z drewna klejonego, które nie paczy się pod wpływem wilgoci. Dzięki temu parapety wytrzymują w niezmienionym stanie przez wiele lat . Są eleganckie, ładnie komponują się z każdym wnętrzem. Uniwersalne, ponadczasowe i z duszą.
  2. Kamień naturalny – jest drogi, ale szlachetny. Wprowadza powiew luksusu. Dostępny w szerokiej palecie wzorów i kolorów. To niezwykle trwały i odporny na ścieranie czy działanie szkodliwych czynników zewnętrznych materiał. Wykonane z niego parapety zachowują wspaniały wygląd przez długi czas, a ich pielęgnacja jest banalna. Można go odnawiać, ale odpowiednie użytkowania i regularna impregnacja minimalizują konieczność jego renowacji niemalże do minimum. Trzeba tylko pamiętać, że należy chronić je przed kontaktem z kwasami czy tłuszczem, które mogą pozostawić na nich niemożliwe do usunięcia zaplamienia.
  3. Płytki ceramiczne – zdecydowanie mniej popularne od wyżej wymienionych, ale też mają swoje zalety. W szczególności sprawdzą się w kuchni i łazience, gdzie wilgotność jest bardzo wysoka. Do zrobienia parapetów można użyć tych samych płytek, które znajdują się na ścianie. Wtedy ładnie się z nią stopią i będą tworzyć spójną całość. Glazura, za sprawą idealnie gładkiej powierzchni, jest łatwa w czyszczeniu. Niestety pod wpływem silnego uderzenia może pęknąć. Trzeba też uważać, by nie obić rantów płytek (najlepiej zabezpieczyć je listwą lub ceramiczną kształtką), bo nie da się ich niezauważalnie naprawić, więc jedynym rozwiązaniem będzie ich wymiana.
  4. Konglomeratparapety z konglomeratu wyglądają bardzo podobnie do tych zrobionych z kamienia naturalnego i wykazują podobne do nich właściwości. Nie ścierają się, są trwałe, odporne i wygodne w pielęgnacji oraz użytkowaniu.
  5. PCV – to lekkie tworzywo sztuczne o znikomej podatności na uszkodzenia spowodowane wodą i wilgocią. Niestety zniekształcają się pod wpływem wysokiej temperatury, więc trzeba uważać by ich za nisko nie osadzić (trzeba zachować odpowiednią odległość od kaloryfera). Występują w szerokiej palecie kolorystycznej i są dość tanie.