Najlepsze sposoby na dogrzanie domu

Wybór metody ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć podczas budowy domu albo jego modernizacji. Ogrzewanie powinno być ekonomiczne i wygodne. Wybrane źródło ciepła powinno umożliwiać utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniach, bez konieczności dogrzewania domu z innych źródeł. Mimo to warto pomyśleć, o wyposażeniu budynku w dodatkowe źródło ciepła. Zawsze może zdarzyć się taka sytuacja, że dogrzanie domu będzie konieczne.

Dodatkowe źródło ciepła w domu

Dodatkowe źródło ciepła może stanowić wsparcie dla podstawowej metody ogrzewania, ale również zabezpieczenia na wypadek całkowitej awarii tej metody. Kiedy dogrzanie domu może okazać się konieczne? Przede wszystkim w okresie występowania siarczystych mrozów. Jeśli temperatura na zewnątrz przez wiele dni utrzymuje się znacznie poniżej zera, w domu robi się chłodniej. O ile korzystanie z podstawowego źródła ciepła jest wystarczające w czasie łagodniej zimy, o tyle mrozy mogą domowników zaskoczyć. Dogrzanie domu może okazać się konieczne także wówczas, gdy przez dłuższy czas stał pusty. Załóżmy, że cała rodzina wyjeżdża zimą na wakacje, a po powrocie czekają na nią wyziębione pomieszczenia. W takiej sytuacji należy uruchomić obie metody ogrzewania, by jak najszybciej ogrzać powietrze. Dodatkowe źródło ciepła, np. kominek, przyda się również wtedy, gdy ktoś z domowników narzeka na gorsze samopoczucie. Spędzając czas przed kominkiem, nie tylko się ogrzeje, ale i odpręży. Ciepło płynące z kominka ma działanie relaksujące.

Dogrzanie domu – jak zrobić to tanio i wygodnie?

W każdym domu powinno znajdować się awaryjne źródło ciepła. Takim najbardziej podstawowym jest przenośny piecyk elektryczny, którzy można ustawić w dowolnym miejscu. Innym rozwiązaniem jest przenośny piecyk gazowy, zasilany gazem pochodzącym z butli propan-butan. Nie wszyscy jednak chcą korzystać z butli gazowych, uznając je za zbyt niebezpiecznie. Poza tym w domach podłączonych do instalacji gazowej, korzystanie z butli jest zabronione. Zatem która metoda na dogrzanie domu jest jednocześnie bezpieczna, wygodna i tania? Okazuje się, że wszystkie wymienione kryteria spełnia tradycyjny kominek.

Dogrzanie domu kominkiem

Kominek może być podłączony do istniejącej instalacji grzewczej, a nawet instalacji wodnej (wówczas mówimy o wkładach kominkowych z płaszczem wodnym), ale w polskich domach zdecydowanie częściej spotykamy kominki tradycyjne, czyli takie, które oddają ciepło do pomieszczenia, w którym się znajdują. Zwykle nie są podłączone do systemu rozprowadzania gorącego powietrza. Taki kominek może działać niezależnie od awarii prądu czy sieci wodociągowej. Nie jest w żaden sposób połączony z instalacją centralnego ogrzewania, dlatego istnieje możliwość jednoczesnego uruchomienia zarówno kotła grzewczego, jak i kominka, co przyspieszy proces ogrzewania wyziębionych pomieszczeń.

Korzystanie z kominka to sposób na dogrzanie domu, ale i podniesienie estetyki salonu. Kominek stanowi awaryjne źródło ciepła, a jednocześnie ozdabia pokój, tworząc wieczorami przyjemną, rodzinną atmosferę.