Czy schody kominiarskie są konieczne?
W poszukiwaniu inspiracji do ogrodu warto czasem wybrać się na wycieczkę po osiedlu domów jednorodzinnych. W ten sposób łatwo zauważyć, jak wyglądają modne ogrodzenia i bramy wjazdowe, jak wykonane są podjazdy i tarasy przed budynkiem, jakie rośliny sadzi się obecnie najczęściej. Jeśli planujemy remont dachu albo odświeżenie elewacji budynku, warto przyjrzeć się również tym elementom. Jeśli chodzi o dachy, w niektórych przypadkach uwagę przykują dodatkowe akcesoria umieszczone na połaci dachowej, takie jak ławy i stopnie kominiarskie. Ale czy schody kominiarskie są konieczne?
Akcesoria dachowe, akcesoria kominiarskie
Akcesoria dachowe, czyli przeznaczone do montażu na dachach budynków, zarówno jeśli chodzi o domy jednorodzinne, obiekty wielorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej, można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich stanowią właśnie akcesoria kominiarskie, a więc takie, które z założenia mają służyć kominiarzom, którzy chcą sprawnie i bezpiecznie wspiąć się na dach i podejść do komina. Mimo że przeglądy kominiarskie i czyszczenie komina nie są czynnościami wykonywanymi każdego miesiąca, to jednak od czasu do czasu wejście na dach jest konieczne. W przypadku niektórych dachów brak akcesoriów kominiarskich może spowodować, że kominiarz odmówi wykonania pracy na wysokości.
Stopnie kominiarskie i inne elementy systemu komunikacji dachowej
Akcesoria dachowe umożliwiające sprawne dotarcie do komina tworzą system komunikacji dachowej. Już sama definicja słowa system wskazuje, że nie chodzi o nieuporządkowany zbiór przypadkowych elementów, a o takie ustawienie akcesoriów dachowych, by poruszanie się po nich odbywało się niejako intuicyjne. Oznacza to, że stopnie kominiarskie powinny być zamontowane na odcinku umożliwiającym najszybsze przemieszczenie się od wyłazu dachowego do komina. Ponadto powinny być rozmieszczone w równych odległościach, odpowiadających średniej długości kroku osoby dorosłej.
W skład systemu komunikacji dachowej wchodzą ławy i stopnie kominiarskie. Powiedzieliśmy już, jaką rolę pełnią stopnie kominiarskie, pora zatem na omówienie, czym jest ława kominiarska. Taką ławę umieszcza się tuż obok komina. Wszystko po to, by kominiarz miał stabilną i przede wszystkim równą podporę podczas wykonywania swojej pracy. Poza tym ława uławia dostęp do wysokich kominów, do których trudno dostać się, stojąc bezpośrednio na dachówce czy papie. Stosując podest kominiarski, kominiarz lepiej radzi sobie też ze sprzętem, który nierzadko jest ciężki i zajmuje sporo miejsca.
Czy schody kominiarskie są konieczne?
Montaż akcesoriów kominiarskich jest pod wieloma względami korzystny, ale niestety nie wszystkich przekonuje to do zakupu. Być może prędzej przekonałoby ryzyko poniesienia znacznych kosztów finansowych, związanych z nałożeniem kary pieniężnej za brak wymaganych prawem zabezpieczeń. W tej chwili taka kara może zostać nałożona za brak schodków i ławy na dachach bardzo stromych, tj. takich, których kąt nachylenia przekracza 25 stopni. W niektórych przypadkach konieczność montażu akcesoriów dachowych warunkuje również rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego. Im bardziej śliski dach, tym większe ryzyko upadku z wysokości.