Nowoczesne sposoby ogrzewania domów

Kuchnie węglowe, piece typu koza, a wreszcie kotły grzewcze na węgiel i miał, jeszcze pod koniec ubiegłego wieku były bardzo popularnymi urządzeniami grzewczymi. Być może trudno w to uwierzyć, ale wcześniej nie w każdym domu jednorodzinnym funkcjonowało centralne ogrzewanie. W kolejnych latach wiele się zmieniło, a ciepło w domu zapewniały grzejniki podłączone do pieca węglowego. W takim piecu palono też drewnem, miałem, szyszkami, odpadami drzewnymi, a nierzadko również śmieciami. Wszystko to sprawiło, że choć w domach było ciepło, nad miastami zaczął unosić się smog. Rozpoczęło się poszukiwanie nowoczesnych, bardziej przyjaznych środowisku metod ogrzewania budynków.

Ogrzewanie węglem a współczesne metody grzewcze

W niektórych domach nadal wykorzystuje się piece węglowe, które pewnie będą służyły, dopóki się nie ulegną awarii, albo dopóki nie zajdzie potrzeba wyremontowania budynku. Znacząco wzrosła jednak świadomość użytkowników takich pieców, którzy wiedzą już, czego do pieca zdecydowanie nie powinni wkładać. Poza tym zniknął problem z utylizacją odpadów. Teraz śmieci z domów, nawet na słabo zaludnionych wsiach, odbierane są systematycznie, a więc nie ma potrzeby, by próbować się ich pozbyć na własną rękę, np. poprzez spalenie w piecu. Warto też wspomnieć o kontrolach jakości węgla, który musi spełniać określone normy. Oczywiście mimo tych norm, nie jest w stanie dorównać nowoczesnym, ekologicznym metodom ogrzewania domów.

Nowoczesne sposoby ogrzewania domów

Ekogroszek

Ekogroszek to również węgiel, ale węgiel o szczególnych właściwościach. Jest dokładnie selekcjonowany, oczyszczany i wzbogacany o substancje mające wpływ na jakość spalania. Ekogroszek jest węglem drobnym, starannie przygotowanym do spalania w domowych piecach. Jest dobrą alternatywą dla węgla kamiennego, z pewnością znacznie bardziej ekologiczną i charakteryzującą się wyższą wartością opałową.

Pellet drzewny

Kolejną nowoczesną metodę grzewczą stanowi spalanie pelletu. Pellet to biomasa, a więc paliwo pochodzenia naturalnego, wytwarzane z części roślinnych. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny, który jest dostępny w przystępnej cenie, poza tym charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Spalanie pelletu jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, poza tym na zakup kotła na biomasę można pozyskać wysokie dofinansowanie. Co więcej, piece na pellet drzewny są bardzo wygodne w obsłudze, a samo paliwo czyste i łatwe w przechowywaniu.

Gaz płynny

Podłączenie domu do gazociągu miejskiego to wygodne rozwiązanie, ale nie wszędzie da się je zastosować. Jeśli w pobliżu nie ma nitki gazociągu i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zostanie poprowadzona, pozostaje wybrać inną metodę grzewczą, albo postawić na gaz płynny. Przechowywany jest w pojemnikach pod ciśnieniem, które umieszcza się na terenie działki. Pojemnik można kupić bądź wydzierżawić od firmy, która systematycznie będzie go uzupełniać.