Wyposażenie dachu – jakie akcesoria dachowe kupujemy najczęściej?

Decydując się na budowę domu, jesteśmy zobowiązani do podjęcia wielu decyzji, które mogą skutkować poprawą bądź ograniczeniem funkcjonalności budynku. Jedną z kluczowych decyzji jest ta, dotycząca konstrukcji dachu i rodzaju pokrycia dachowego. Dopiero w dalszej kolejności, często w trakcie trwania prac dekarskich, decydujemy czy i jakie akcesoria dachowe pojawią się na budynku.

Rodzaje akcesoriów dachowych

Akcesoria dachowe to przedmioty o rozmaitych zastosowaniach. Łączy je jedno – montaż na dachu budynku, choć sposób montażu i rozmieszczenie poszczególnych elementów mogą się znacząco różnić.

Akcesoria dachowe możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą stanowią elementy wykorzystywane podczas montażu pokrycia dachowego, a więc wszelkiego rodzaju membrany i folie dachowe, taśmy kalenicowe, ale również elementy systemów rynnowych, kratki i wywiewki. Drugą kategorię stanowią akcesoria kominiarskie, które zapewniają sprawną komunikację dachową. Kolejną grupę stanowią elementy systemów odgromowych. Ponadto do popularnych akcesoriów dachowych zalicza się elementy ochrony przeciwśniegowej, a także akcesoria chroniące przed osiadaniem ptactwa.

Najczęściej kupowane akcesoria dachowe. Komunikacja dachowa

W przypadku wysokich budynków pokrytych stromym dachem wskazane jest wyposażenie dachu w system komunikacji dachowej, czyli elementy, które umożliwiają sprawne i względnie bezpieczne przemieszczanie się po połaci dachowej. Oczywiście wędrówki na dach nie są czymś, co zdarza się szczególnie często, niemniej od czasu do czasu taka potrzeba się pojawia. Na dach wchodzi się np. po groźnej nawałnicy, po to by sprawdzić, czy blachodachówka albo dachówka nie uległa uszkodzeniu. Poza tym raz do roku na dachu powinny pojawić się osoby uprawnione do wykonywania przeglądów kominiarskich. Jeśli nie będą mogły skorzystać z płotków i ław kominiarskich, mogą odmówić wejścia na dach.

Płotki kominiarskie to najczęściej kupowane akcesoria dachowe. Rozmieszcza się je w równych odległościach na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina. Natomiast tuż przy samym kominie montuje się ławy kominiarskie.

Akcesoria dachowe – ochrona przeciwśniegowa

Dużym zainteresowaniem ze strony konsumentów cieszą się akcesoria dachowe stanowiące o bezpieczeństwie mieszkańców w okresie zimowym. W elementy ochrony przeciwśniegowej powinni wyposażyć się zwłaszcza mieszkańcy regionów najmocniej narażonych na intensywne opady śniegu, choć rekomenduje się, by tego typu akcesoria dachowe montować wszędzie. Jaką funkcję pełnią tego typu akcesoria? Część z nich zapobiega nagłemu osuwaniu się śniegu (płotki i rury śniegowe), co mogłoby uszkodzić elewację budynku, parapety i ogrodzenie. Inne akcesoria rozbijają połacie ubite śniegu na mniejsze części, a tym samym ograniczają ryzyko powstawania uszkodzeń. Warto zauważyć, że gwałtownie osuwający się śnieg może wyrządzić nie tylko szkody materialne, ale i poważnie zagrozić bezpieczeństwu osób przebywających obok budynku.