Dom i Ogród

Kominek – trzy sposoby użytkowania

Kominek to nie tylko tanie źródło ciepła, ale przede wszystkim efektowna dekoracja pomieszczenia. Żywy ogień to symbol domowego ogniska, ale nieujarzmiony, może stanowić dla budynku poważne zagrożenie. Dlatego ci, którzy chcą mieć w domu kominek, powinni wybrać urządzenie od sprawdzonego producenta. Trwały i bezpieczny wkład kominkowy o wysokiej sprawności to rozwiązanie na lata. Oczywiście podczas dokonywania wyboru pod uwagę należy wziąć również to, w jaki sposób kominek będzie użytkowany.

Kominek i jego funkcja estetyczna

Zanim przejdziemy do omówienia użytkowej funkcji kominka, skupmy się na estetyce urządzenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób kominek będzie w domu użytkowany, domownikom zależy, by jego wygląd był dostosowany do stylistyki pomieszczenia i podkreślał charakter wnętrza. Kominek powinien dobrze wyglądać zarówno w długie, zimowe wieczory, gdy tańczące ogniki tworzą przyjemną, rodzinną atmosferę, jak i za dnia, gdy nie jest uruchomiony. Ważne są zatem zarówno kształt i wielkość wkładu kominkowego, jak i zamykająca go obudowa. Obudowę wykonuje się najczęściej z luksusowych materiałów, takich jak marmur czy granit. Są nie tylko efektowne, ale też łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. Kominek na lata nie może być obudowany materiałem, który szybko straci swój pierwotny wygląd.

Sposoby użytkowania kominka

Kominek użytkowany okazjonalnie

Wiele osób decyduje się na budowę kominka wyłącznie ze względu na jego funkcję estetyczną. W praktyce urządzenie użytkowane jest okazjonalnie, wtedy, gdy domownicy mają na to ochotę. Kominka nie traktują jako źródła ciepła w domu, bo i bez niego budynek jest odpowiednio ogrzany.

Okazjonalnie użytkowanie kominka sprawia, że uruchomienie urządzenia traktowane jest jako wyjątkowa przyjemność. Nie powszednieje, a dzięki temu domownicy bardziej cenią wspólne chwile przy kominku.

Kominek jako dodatkowe źródło ciepła

Kominek bardzo często traktowany jest jako pomocnicze źródło ciepła. Uruchamia się go w wyjątkowo mroźne wieczory, gdy domownicy nie chcą zmieniać ustawień w podstawowym systemie grzewczym, a jednocześnie czują, że przydałoby mu się jakieś wsparcie. Kominek sprawdza się również w okresie przejściowym, zwłaszcza wtedy, gdy dom jest podłączony do ogrzewania miejskiego, a to nie zostało jeszcze uruchomione.

Kominek jako podstawowe źródło ciepła

Ostatni sposób użytkowania kominka stosowany jest najrzadziej, szczególnie gdy mówimy o budynkach o dużej powierzchni. Mimo to są osoby, które chwalą sobie takie rozwiązanie. Nowoczesny kominek ogrzewa nie tylko pomieszczenia (współpracuje z systemem rozprowadzania gorącego powietrza), ale i wodę użytkową. Ci, którzy chcą użytkować kominek w ten sposób, powinni zdecydować się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Może być podstawowym, ale w budynku powinny być dostępne inne metody ogrzewania.