Dom i OgródWnętrza

Najlepsze miejsce na kominek

Najlepsze miejsce na kominek

Planujesz postawić w swoim domu kominek, jednak nie do końca wiesz, w którym miejscu powinien stanąć? Świetnie trafiłeś! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o możliwych rozwiązaniach, także tych mniej popularnych. A zatem, czas zgłębić najlepsze miejsce na kominek, przyjemnej lektury!

  • Pamiętaj, że kominek nie może utrudniać a tym bardziej uniemożliwiać przemieszczania się między pokojami, więc umieść go w miejscu, przez które domownicy nie będą przechodzić. Zwróć też uwagę na to, że sporo waży (wraz z obudową jego waga może przekroczyć tonę), dlatego miejsce w którym stanie powinno być specjalnie wzmocnione. Dopilnuj także, aby w jego pobliżu nie znalazły się rury instalacji gazowej ani nie przebiegały instalacja elektryczna i grzewcza. Najlepiej usytuuj go w niedalekiej odległości od komina – to ułatwi i usprawni jego podłączenie.
  • Kominek najpiękniej wygląda w salonie, jednak coraz częstszą praktyką staje się umieszczanie go w sypialni lub w łazience. Oczywiście są to dobre rozwiązania, jednak muszą zostać poprzedzone odpowiednim rozmieszczeniem mebli i sprzętów. Najlepiej, aby kominek znalazł się w dobrze widocznym miejscu, tak by płonący w nim ogień można było podziwiać z każdej strony pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, który pełni funkcję reprezentatywną.
  • Kominek można zamontować także między oknami. Pomysł jest świetny, zwłaszcza że ta przestrzeń stanowi przegrodę, przez którą „ucieka” na zewnątrz najwięcej ciepłego powietrza. Umiejscowienie w nim wkładu kominkowego pozwala pozbyć się tego problemu. Co więcej, z drugiej strony ściany, przy której stanie można wznieść kominek zewnętrzny, który umożliwi letnie grillowanie.
  • Kominek warto wznieść w centralnej części pomieszczenia, jeśli ma stanowić główne źródło ciepła lub stanowić dopełnienie instalacji grzewczej. Pełni on wtedy również rodzaj „dekoracji”, która będzie skupiała na sobie wzrok przybyłych gości.
  • W przypadku mniejszych pomieszczeń radzimy montować kominki w narożach ścian. Wtedy zajmują najmniej miejsca i wprowadzają do wnętrza atmosferę spokoju.
  • Nie zapominaj, że gdziekolwiek umieścisz kominek, wszystkie sprzęty i meble powinny być od niego odsunięte o co najmniej 80 cm, a najlepiej metr. Poza tym podłoga wokół niego powinna być wyłożona materiałem niepalnym (min. 50 cm od paleniska). Stosując powyższe zabiegi niemal całkowicie wyeliminujesz ryzyko pożaru.