Dom i Ogród

Ogrzewanie na pellet – ile to kosztuje?

Wśród zalet ogrzewania pelletem wymienia się brak negatywnego wpływu na środowisko, wygodę korzystania z kotłów na biomasę i przechowywania pelletu, a także wysoką kaloryczność opału, co przekłada się na ekonomiczne ogrzewanie. Jednocześnie nie brakuje głosów mówiących o tym, że ogrzewanie pelletem wcale nie jest tańsze od innych metod grzewczych. Jaka jest prawda i ile w rzeczywistości kosztuje ogrzewanie na pellet?

Koszt zakupu kotła grzewczego

Mówiąc o kosztach ogrzewania pelletem, zwykle mamy na myśli koszty roczne, związane z zakupem opału na zimę, naprawą ewentualnych usterek czy koniecznością wykonania przeglądu przewodów kominowych. Zanim jednak przejdziemy do omówienia cen pelletu, skupmy się na kosztach początkowych inwestycji.

Pellet dużą popularność zyskał stosunkowo niedawno, co nie znaczy, że wcześniej nikt z kotłów na biomasę nie korzystał. Przeciwnie, piece starszego typu nadal są w użyciu i nadal dobrze spełniają swoją funkcję, choć trzeba przyznać, że korzystanie z nich nie jest tak wygodne, jak w przypadku obecnie produkowanych urządzeń. Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w funkcję samozapłonu, co oznacza, że urządzenie uruchamia się samo – domownicy nie muszą rozpalać w piecu tradycyjną metoda z wykorzystaniem rozpałki. Nie ma też konieczności kontrolowania procesu spalania, sprawdzania, czy nie trzeba dorzucić do pieca opału. Kocioł na biomasę wyposażony jest w podajnik i sam pobiera odpowiednią ilość pelletu. Wystarczy, jeśli zasobnik raz na kilka dni zostanie uzupełniony (częstotliwość tego procesu uzależniona jest od pojemności zasobnika, ale również ustawień temperatury, a także tego, czy wszystkie pomieszczenia w domu rzeczywiście są ogrzewane).

Ile kosztuje urządzenie przystosowane do spalania pelletu?

Piece na pellet są droższe niż kotły zasypowe, ale w tej chwili ich ceny można uznać za przystępne dla szerokiego grona użytkowników. Kotły na biomasę dostępne są w różnicowanych cenach, wahających się w granicach 6-10 tys. złotych. Jest to wydatek jednorazowy – przy prawidłowym użytkowaniu kocioł na pellet przetrwa wiele lat, bez konieczności naprawiania jakichkolwiek awarii. Na sprawność urządzenia wpływa również jakość opału. Dobry pellet nie spieka się i nie zapycha podajnika, co oznacza, że ryzyko powstawania usterek jest ograniczone do minimum.

Jeśli mówimy o kosztach ogrzewania pelletem, koniecznie należy też wspomnieć, że koszt zakupu kotła możemy obniżyć dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu Czyste Powietrze.

Ogrzewanie na pellet – ile kosztuje tona pelletu?

Ceny pelletu drzewnego kształtują się na poziomie 600 – 800 zł za tonę, zatem są nieco niższe od cen węgla typu ekogroszek. Jeśli jednak porównamy kaloryczność wyienionych paliw, okaże się, że koszt ogrzewania pelletem jest porównywalny z kosztem ogrzewania ekogroszkiem. Mimo to pellet wygrywa w tym zestawieniu z uwagi na fakt, że jest paliwem czystym, a w procesie spalania nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla.