Dom i Ogród

Gdzie będą pasować schody spiralne metalowe?

Schody wykonuje się z różnych materiałów. Wszystko zależy od ich przeznaczenia, rozmiarów i kształtu. Dużą popularnością cieszą się schody żelbetonowe i schody drewniane, ale produkty z metalu nie ustępują im kroku. Metal używany do produkcji schodów jest na tyle plastyczny, że pozwala na pozyskiwanie rozmaitych kształtów, w tym na wyprodukowanie schodów kręconych ze spiralną balustradą. Jednocześnie jest to materiał na tyle trwały, że nie dopuszcza do powstawania odkształceń i wgnieceń w konstrukcji. Tym samym schody spiralne metalowe mogą spełniać w pomieszczeniu jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną.

Schody spiralne wewnętrzne i zewnętrzne

Schody kręcone na wymiar

Z uwagi na to, że schody metalowe są wyjątkowo odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Oczywiście nie będzie to ten sam produkt. Wewnątrz pomieszczeń dopuszcza się używanie materiałów mniej odpornych na korozję i malowanie ich na wybrany kolor (zwykle biel albo grafit). Natomiast schody na zewnątrz zazwyczaj wykonane są z materiału nieulegającego korozji i pozostawione w naturalnym, srebrnym odcieniu. Różnica dotyczy również materiału użytego do wykonania stopni. Trudno wyobrazić sobie, by schody w pomieszczeniach mieszkalnych miały metalowe stopnie. Chodzenie po nich bosą stopą byłoby wyjątkowo niekomfortowe, poza tym metal wydaje charakterystyczny odgłos dudnienia. Natomiast schody spiralne na zewnątrz mogą mieć metalowe stopnie, a często wykonane są po prostu ze stalowej kratownicy.

Schody spiralne metalowe – do jakich pomieszczeń?

Nie ma reguł mówiących o tym, gdzie można montować schody spiralne metalowe wewnętrzne, a gdzie jest to absolutnie niedopuszczalne. Prawdą jest jednak, że montaż schodów na planie koła rekomenduje się raczej do mniejszych pomieszczeń. Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, bo dokładnie tyle, ile wynosi ich średnica. Nie montuje się ich przy ścianach, nie trzeba martwić się o stopień nachylenia, o zbyt dużą stromość. Schody zawsze zajmują tyle miejsca, ile wynosi pole koła, nie ma to żadnego związku z wysokością pomieszczenia.

Schody spiralne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie każdy centymetr wolnej powierzchni jest na wagę złota. Poza tym, dzięki minimalistycznej konstrukcji, sprawiają wrażenie bardzo lekkich, delikatnych (w rzeczywistości są bardzo solidne!), co dodatkowo podnosi estetykę małych pomieszczeń.

Jak dopasować schody kręcone do pomieszczenia?

Przede wszystkim należy poznać wysokość pomieszczenia oraz wymiary otworu w suficie. Na tej podstawie dobieramy średnicę schodów i ich wysokość (większość gotowych produktów składa się z 11 stopni i ma regulowaną wysokość). W niektórych przypadkach istotny będzie podest, bo to on może zdecydować, czy schody będą pasować zarówno do otworów kwadratowych, jak i okrągłych.

Nie bez znaczenia jest kolorystyka schodów spiralnych. Do wyboru jest kolor konstrukcji, kolor i rodzaj balustrady, gatunek drewna na stopnie oraz kolor stopni. To sprawia, że schody spiralne metalowe można dopasować do niemal każdego pomieszczenia.