Dom i OgródWnętrza

Nowoczesny kominek, czyli jaki?

Pozycja kominków na rynku grzewczym nie jest w żaden sposób zagrożona. To prawda, że w tej chwili na topie są ekologiczne, niemal bezobsługowe urządzenia grzewcze, ale większość z nich nie posiada żadnych walorów estetycznych. Tymczasem kominek to nie tylko wydajne urządzenie grzewcze, ale i niebanalny element dekoracyjny salonu. Nowoczesny kominek przyciąga wzrok i podkreśla charakter wnętrza, a w długie, zimowe wieczory tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę.

Różne rodzaje kominków

Kominki można podzielić według kilku różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest to, czy kominek posiada płaszcz wodny. Kominki pozbawione płaszcza wodnego ogrzewają wyłącznie powietrze, natomiast kominki z płaszczem wodnym wykorzystywane są również do ogrzania wody użytkowej. Kolejnego podziału możemy dokonać ze względu na materiał, z którego wykonano wkład kominkowy. Na tej podstawie wyróżniamy wkłady żeliwne i wkłady stalowo-szamotowe. Trudno jednoznacznie ocenić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ każde ma swoje wady i zalety, niemniej w ostatnich latach klienci znacznie chętniej sięgają po wkłady stalowo-szamotowe.

Kominki można pogrupować również ze względu na ilość przeszkleń. Wyróżniamy kominki z jedną, usytuowaną z przodu szybą kominkową, kominki przeszklone z dwóch stron, jak i wkłady kominkowe trójstronne. To, które rozwiązanie sprawdzi się w danym wnętrzu, uzależnione jest m.in. od układu pomieszczenia i jego rozmiarów.

Mówiąc o rodzajach kominków, koniecznie należy wspomnieć o podziale ze względu na typ obudowy. Wyróżniamy kominki klasyczne, które doskonale wpisują się w stylistykę wnętrz tradycyjnych i nowoczesne kominki, które dobrze wyglądają w pomieszczeniach wzbogaconych o nowoczesne meble i dodatki. Oprócz tego możemy wyróżnić kominki z okazałą obudową w stylu retro, jak i kominki kaflowe. W tej chwili największą popularnością cieszy się oczywiście nowoczesny kominek.

Nowoczesny kominek – jakość materiałów ma znaczenie

Nowoczesnym kominkiem możemy nazwać taki, do którego wykonania użyto wysokiej jakości materiałów. Najważniejszy jest oczywiście wkład kominkowy, bo to on decyduje o sprawnym działaniu urządzenia. Wkład powinien być trwały, odporny na działanie wysokich temperatur i wyposażony w nowoczesne rozwiązania, które znacznie ułatwiają korzystanie z kominka (np. system czystej szyby). Jeśli jesteśmy przy materiałach, w tej chwili największą popularnością cieszą się materiały pochodzenia naturalnego. Nowoczesne kominki rzadko posiadają betonową obudowę, zdecydowanie częściej obkleja się je płytami z kamienia naturalnego. Granit czy marmur wygląda niezwykle efektowanie, a przy tym jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Minimalizm i prostota

Nowoczesny kominek ma na ogół prostą, dość surową formę. Unika się nadmiaru zdobień, nie wykonuje się obudowy pełnej półeczek i zakamarków na bibeloty. Nowoczesny kominek i bez tego przyciąga wzrok i stanowi niebanalną dekorację wnętrza. Mile widziane są natomiast duże przeszklenia, dzięki którym panorama ognia staje się dostępna dla każdego, niezależnie od tego, czy znajduje się na wprost kominka, czy też zajmuje miejsce usytuowane z boku urządzenia.