Czym jest i jak powstaje pellet?

Szukając w sieci informacji na temat najlepszych metod ogrzewania domów jednorodzinnych, trafimy na strony poświęcone pelletowi. Czym jest i jak powstaje pellet?

Pellet – paliwo zaliczane do biomasy

Pellet spala się w specjalnych kotłach na biomasę. Biomasą nazywamy grupę paliw powstałych z produktów albo odpadów poprodukcyjnych pochodzących z rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa i niektórych pokrewnych gałęzi przemysłu. Nietrudno wywnioskować, że produktem, o którym mowa są rośliny, a odpadem – teoretycznie nieprzydatne do niczego części. W praktyce jednak części roślin, takie jak łupiny słonecznika albo wióry drzewne, mogą być wykorzystane jako surowiec do produkcji wysokokalorycznego opału, czyli właśnie pelletu.

Jak powstaje pellet?

Pellet wytwarza się ze wspominanych już łupin słonecznika, wiórów i zrębów drzewnych, ale także słomy zbóż czy niektórych trzcin. Na rynku można spotkać wiele rodzajów pelletu, ale największą popularnością cieszy się pellet drzewny.

Dobry pellet drzewny powstaje ze starannie wyselekcjonowanych, rozdrobnionych i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Nie powinno być wśród nich kory, materiałów drewnopodobnych, drewna chorego, zanieczyszczonego, ani też opiłków metali, pochodzących z tnących drewno pił. Jeśli surowiec nie zostanie właściwie przygotowany, jakość produktu końcowego pozostawi wiele do życzenia. Dlatego najlepiej, jeśli producent pelletu sam czuwa nad sposobem pozyskiwania surowca oraz dokonuje częstych i wnikliwych kontroli procesu produkcyjnego.

Informacji na temat tego, jak powstaje pellet, powinniśmy szukać na stronie producenta. Dobrze, jeśli przynajmniej skrótowo opisuje proces powstawania biomasy w jego firmie, omawia poszczególne etapy produkcji i wspomina, jakim parkiem maszynowym dysponuje.

Pellet doskonałą alternatywą dla ogrzewania węglem

Tradycyjne piece węglowe powoli znikają z polskich kotłowni. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Pierwszą są normy europejskie i dążenie krajów UE do odejścia od ogrzewania węglowego, które w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Ciągle mówi się o zmianach klimatu, o smogu, o potrzebie zmian w sposobie ogrzewania i nie tylko. Do wymiany starych pieców węglowych próbuje się zachęcić poprzez różnorodne programy, w ramach których można pozyskać dofinansowanie inwestycji w postaci paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, czy właśnie kotłów na biomasę. Poza tym nie chcemy mieć już w domu kopciuchów, które wymagają ciągłej kontroli, poza tym brudzą i wydzielają nieprzyjemne zapachy.

Świetną alternatywą dla pieców węglowych są właśnie kotły na biomasę. W przeciwieństwie do kotłów węglowych, są urządzeniami niemal bezobsługowymi. Poza tym dobry pellet jest opałem czystym. Nie wydziela przykrych zapachów, więc kotłowania wcale nie musi być ukryta w najciemniejszym kącie domu. Do tego pellet jest paliwem wysokoenergetycznym. Dobrze się spala, oddając do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Nie wytwarza wiele popiołu, ale ten stanowi cenny nawóz roślinny.