Wejście na poddasze – jakie schody sprawdzą się najlepiej?

Poddasze można zaaranżować na wiele sposobów. W zależności od wielkości i wysokości pomieszczeń, można urządzić tam miejsce do pracy, sypialnię, pokój zabaw dla dzieci, pralnię, czy magazyn przedmiotów, które warto przechować. To, czy pomieszczenia będą dostatecznie funkcjonalne, w dużej mierze zależy od sposobu wykonania wejścia na poddasze. Inne schody należy zastosować w sytuacji, gdy poddasze ma być zaadaptowane do celów mieszkalnych, a inne, gdy mówimy o poddaszu nieużytkowym.

Domy z poddaszem użytkowym

Domy, w których poddasze nie jest jedynie swego rodzaju graciarnią, a miejscem, w którym znajdują się sypialnie, łazienka czy pokój zabaw dla dzieci, powinny być wyposażone w wygodne i dostatecznie szerokie schody, po których swobodnie będzie można przenosić rozmaite przedmioty, w tym również meble. W takim przypadku klasyczne schody strychowe nie sprawdzą się. W domach z poddaszem użytkowym wykonuje się schody z żelbetonu, a jeśli nie ma takiej możliwości – schody z drewna. Dobrym pomysłem mogą być również schody modułowe o prostej budowie i lekkiej konstrukcji. Wszystko zależy od rozkładu pomieszczeń i wielkości tego wnętrza, w którym schody mają stanąć. Oczywiście bardzo ważne są również upodobania inwestorów, bo niektórym podobają się fikuśne schody kręcone czy wachlarzowe, a inni cenią prostotę reprezentowaną przez schody młynarskie.

W domach z poddaszem zaadaptowanym do celów mieszkalnych najczęściej pod sufitem i tak znajduje się pusta przestrzeń, do której mimo wszystko powinniśmy mieć dostęp. Rzadko zdarza się, by konstrukcja dachowa nie została zasłonięta płytami kartonowo-gipsowymi. Dlatego rozkładane schody strychowe i tak są potrzebne, bo dzięki nim możemy dostać się do wyłazu dachowego, a także podejrzeć stan konstrukcji dachowej, zlokalizować miejsce przeciekania dachu itd.

Rozkładane schody strychowe

Klasyczne schody strychowe montuje się w domach z poddaszem nieużytkowym, a także na poddaszach użytkowych, jeśli chcemy mieć możliwość szybkiego dostania się pod krokwie oraz wyjścia na dach. Wówczas potrzeba korzystania ze schodów pojawia się rzadko, dlatego wskazane jest stosowanie produktów składanych. Klasyczne schody strychowe posiadają trzy lub cztery moduły, które składają się niczym harmonijka. Harmonijka ta leży płasko na wierzchniej stronie klapy, do której jest przytwierdzona. Po zamknięciu klapy, schody stają się niewidoczne. Przechodząc pod nimi, widzimy jedynie dół klapy, który zwykle jest w kolorze drewna, albo pomalowany na biało.

Schody strychowe z drewna można zastąpić schodami nożycowymi, które wykonuje się z metalu, ale w praktyce jest to rozwiązanie stosowane znacznie rzadziej. Schody drewniane są mimo wszystko bardziej stabilne od metalowych, a korzystanie z nich jest wygodniejsze. Poza tym umożliwiają zamknięcie otworu w suficie, podczas gdy schody nożycowe zwykle nie posiadają klapy, a montowane są do ściany znajdującej się bezpośrednio pod otworem sufitowym.

Wybierając schody strychowe z drewna, warto zwrócić na grubość klapy oraz sposób wykonania warstwy izolacyjnej. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy pomieszczenia na strychu nie są ogrzewane i chcemy zapobiec stratom ciepła.