Schody zewnętrzne na długie lata – odpowiedni materiał
Schody powinny być wykonane z solidnych materiałów, które zapewnią im stabilność i trwałość na długie lata. Dotyczy to zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, chociaż to te ostatnie w sposób szczególny narażone są na zniszczenia. Z czego zatem wykonać schody zewnętrzne, by po kilku latach nie żałować podjętej decyzji?
Schody zewnętrzne i ich różne zastosowania
Schody, które znajdują się na zewnątrz budynku, mogą spełniać różne funkcje. Możemy mówić zarówno o niskich, ale szerokich schodkach znajdujących się bezpośrednio przed wejściem głównym do budynku albo wykonanym tam tarasem, jak i schodach wysokich, prowadzących do budynków podpiwniczonych. Niekiedy schody łączą się bezpośrednio z balkonem lub tarasem na piętrze, albo strychem, do którego nie da się wejść bezpośrednio ze środka. Oprócz tego możemy mówić o schodach typowo ogrodowych, rozmieszczanych w ogrodach dwupoziomowych z wysoką skarpą.
W zależności od tego, o jakie schody chodzi, gdzie mają być umieszczone i jaką mieć wysokość, do ich wykonania wykorzystuje się różne materiały. Schody można wylać z żelbetonu, ułożyć z kostki brukowej, wykonać z drewna oraz oczywiście z metalu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów, którzy powinni mieć świadomość, jak należy o daną powierzchnię dbać. Największej troski wymaga oczywiście drewno. Natomiast najmniej kłopotliwe są schody zewnętrzne metalowe.
Schody metalowe a trudne warunki atmosferyczne
Schody zewnętrzne narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Latem, jeśli nie znajdują się w zacienionym miejscu, muszą zmierzyć się z intensywnym działaniem promieni słonecznych. Niektóre powierzchnie od słońca tracą kolor, inne zaczynają wysychać i pękać. Jeśli chodzi o schody metalowe, słońce nie wpływa na ich wygląd, choć należy pamiętać, że metal bardzo mocno się nagrzewa, dlatego stąpanie bosą stopą po metalowych stopniach, a nawet wsparcie się na metalowej balustradzie, mogą skutkować poparzeniem.
Kolejnym zagrożeniem dla schodów zewnętrznych jest wilgoć. Chodzi tu zarówno o opady deszczu, śniegu, jak i wilgotną mgłę. Niektóre metale, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, pod wpływem wilgoci szybko pokrywają się rdzą. Korozja to proces, który niszczy metale, dlatego do produkcji schodów wykorzystuje się metale nieulegające korozji (np. stal nierdzewną, stal ocynkowaną ogniowo), albo takie, które da się przed korozją trwale zabezpieczyć.
Skoro jesteśmy przy opadach, warto zauważyć, że w okresie jesienno-zimowym nierzadko mamy do czynienia z marznącym deszczem i śniegiem. Wilgoć i silny mróz bywają powodem uszkodzenia schodów betonowych, natomiast metalom mróz nie zagraża.
Schody zewnętrzne metalowe – budowa
Metal wbrew pozorom jest materiałem dość plastycznym, umożliwiającym tworzenie ciekawych konstrukcji. Dlatego schody metalowe mogą mieć zarówno klasyczną, prostą budowę, jak i mogą być osadzone na planie koła (schody kręcone). Ponadto możliwe jest wykonanie ciekawej, wycinanej laserowo balustrady. Jeśli chodzi o stopnie, zazwyczaj zrobione są z metalowych kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego.