Jaką funkcję pełnią rury śniegowe?

Rury śniegowe to jedne z najczęściej kupowanych akcesoriów dachowych, zwłaszcza w rejonach najmocniej zagrożonych intensywnymi opadami śniegu. Wynika z tego, że na montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych decydują się przede wszystkim mieszkańcy południowej Polski oraz obszarów północno-wschodnich, ale nie jest to regułą. O tego typu akcesoriach powinni pomyśleć właściciele i zarządcy budynków o stromych, zajmujących znaczną powierzchnię dachach, niezależnie od ich lokalizacji oraz tego, czy chodzi o budynek użyteczności publicznej, czy też dom mieszkalny.

Jakie zagrożenie stanowi śnieg zalegający na dachu?

Śnieg może padać nawet wówczas, gdy temperatura powietrza utrzymuje się w okolicach zera stopni. Zdarza się, że rano na trawnikach zalega spora warstwa białego puchu, która do godzin południowych całkowicie znika. Jeśli jednak przez dłuższy czas na zewnątrz utrzymują się temperatury minusowe, śnieg nie topnieje, a stopniowo zamarza, tym samym zwiększając swoją masę i stopień twardości. Na dachach budynków zaczynają zalegać ciężkie i twarde bryły śniegu, które mogą obciążać konstrukcję budynku. Jeśli mamy do czynienia z dachem płaskim, niejednokrotnie zdarza się, że zarządca budynku próbuje usunąć go ręcznie. W przypadku dachów stromych, zwykle nie ma takiej konieczności, ale tu rodzi się kolejne zagrożenie – nagle osuwający się śnieg może spowodować spore szkody.

Gwałtownie spadające bryły ciężkiego śniegu stanowią zagrożenie dla osób przemieszczających się obok budynku. Poza tym taki śnieg może uszkodzić rynny, parapety, drewnianą werandę, rośliny ogrodowe, a nawet zaparkowane w pobliżu samochody. Aby zapobiec takim sytuacjom, na dachach budynków montuje się rury śniegowe.

Rury śniegowe – jak to działa?

Akcesoria dachowe można podzielić na kilka kategorii, a jedną z nich stanowią elementy ochrony przeciwśnieżnej. W skład tego typu zabezpieczeń wchodzą m.in. płotki przeciwśniegowe, rozbijacze śniegu i rury śniegowe, czyli śniegołapy. O ile zadaniem rozbijaczy śniegu jest rozdzielenie zsuwającej się bryły śniegu na mniejsze, a zatem mniej niebezpieczne kawałki, o tyle płotki i rury śniegowe mają te bryłę utrzymać na dachu. Oczywiście to nie oznacza, że śnieg będzie zalegał na dachu w nieskończoność. Rury śniegowe są skonstruowane w taki sposób, by roztapiający się śnieg mógł się stopniowo uwalniać. Chodzi jedynie o to, by proces ten nie następował zbyt gwałtownie.

Śniegołapy rurowe składają się z dwóch, montowanych równolegle względem siebie i względem połaci dachowej rur. Sposób montażu może się nieco różnić w zależności od rodzaju pokrycia dachowego, natomiast liczba wsporników uzależniona jest od długości rur. Rury nie przylegają bezpośrednio do dachu, a montowane są nieco nad połacią, między pierwszą a drugą rurą również znajduje się stosowany odstęp. To właśnie przez te otwory roztapiający się śnieg spływa z dachu.

Ogromną zaletą rur śniegowych jest ich estetyczny wygląd. W przeciwieństwie do zabezpieczeń przeciwśniegowych innego typu, śniegołapy rurowe nie szpecą dachu, a dzięki możliwości dopasowania ich koloru do barwy pokrycia dachowego, niemal całkowicie stapiają się z tłem.