Dom i OgródInstalacje

Kominek a suche powietrze

Kominek a suche powietrze – czy ogrzewanie kominkowe ma wpływ na jakość powietrza?

Kominki mają wielu zwolenników, ale często wobec urządzeń tego typu pojawiają się też zarzuty. Mówi się o zwiększonym ryzyku wystąpienia pożaru, zaczadzenia, powstawaniu smogu oraz negatywnym wpływie na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Jakość ta ma się drastycznie pogarszać zaraz po rozpaleniu ognia. Kominek a suche powietrze to temat często omawiany na spotkaniach z producentami kominków. Czy rzeczywiście kominki „psują” powietrze?

System dystrybucji gorącego powietrza – działanie

Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominowy, który z kolei ogrzewa cząsteczki powietrza. Ciepłe powietrze przedostaje się do pomieszczenia poprzez szczelinę między obudową a wkładem kominkowym, przez kratki w okapie kominka, a także, w pewnym stopniu, przez kanał nawiewny dostarczający powietrze do spalania. Powietrze staje się ciepłe także dzięki rurze dymowej, której zadaniem jest odprowadzanie produktów spalania do komina. Produkty te wydostają się na zewnątrz, a wewnątrz pomieszczeń dochodzi jedynie do ogrzania powietrza.

Ogrzane powietrze powinno mieć odpowiednią temperaturę, czystość i wilgotność. W tym miejscu dochodzimy do tematu kominek a suche powietrze, bowiem zbyt suche powietrze nie wpływa dobrze na samopoczucie mieszkańców.

Wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń

Powietrze w domu czy mieszkaniu nie może być zbyt wilgotne, ponieważ wówczas zauważamy krople wody na szybach, pranie nie schnie i istnieje duże ryzyko zawilgocenia pomieszczeń, powstania nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia plam na ścianach.

Z drugiej zaś strony, powietrze nie może być zbyt suche, gdyż wówczas mieszkańcy nie czują się komfortowo. Pojawia się ból głowy, uczucie zatkanego nosa, problemy z koncentracją, a nawet ze snem.

Ogrzewanie pomieszczeń zawsze powoduje spadek wilgotności względnej. Nie ma znaczenia sposób ogrzewania. Zarówno tradycyjne grzejniki i instalacja centralnego ogrzewania, jak i ciepło pochodzące z kominka wysuszają powietrze. Oczywiście skutków tego nie odczujemy, gdy wentylacja pomieszczeń działa bez zarzutu.

Kominek a suche powietrze

Może się wydawać, że kominek mocniej niż inne urządzenia grzewcze wysusza powietrze, ale nie jest to prawdą. Taka opinia wynika z faktu, że posiadając kominek widzimy ogień, obserwujemy jak działa na powietrze. W mieszkaniu, w którym są tyko grzejniki, takich obserwacji nie poczynimy. Poza tym powietrze blisko kominka jest zwykle znacznie cieplejsze niż w pozostałej części pomieszczenia. Oczywiście przy grzejnikach też jest znacznie cieplej, ale zwykle obok nich nie koncentruje się nasze życie rodzinne, podczas gdy przy kominku bardzo chętnie przebywamy.