Kominki

Kominki elektryczne a kominek w tradycyjnej formie

Dom na obrzeżach miasta to nadal niedoścignione marzenie wielu osób, choć trzeba przyznać, że domów jednorodzinnych powstaje całkiem sporo. I to domów nie byle jakich, bo dopracowanych w najmniejszym szczególe. Już na etapie projektowania toczą się rozmowy na wiele istotnych tematów, w tym poruszona zostaje kwestia kominka w tradycyjnej formie. Niektórzy decydują się natomiast na kominki elektryczne. Warto wiedzieć, czym różnią się od tradycyjnych.

Dlaczego warto zainwestować w kominek?

Kominki wyglądają dobrze zarówno w tradycyjnych, a nawet nieco staromodnych wnętrzach, jak i w domach i mieszkaniach niezwykle nowoczesnych. Wszystko za sprawą obudowy, która może być stylizowana w różnoraki sposób. To właśnie wygląd kominka jest jedną z jego największych zalet. Chodzi zarówno o wygląd za dnia, w czasie, gdy kominek nie jest użytkowany, jak i w chwili, gdy pojawiają się płomienie. To właśnie dla tych płomieni, dla tej atmosfery, buduje się kominki. Możliwość spędzenia chłodnego wieczoru przy kominku to prawdziwa przyjemność.

Drugim powodem, dla którego popularność kominków nie spada, jest fakt, że gwarantują bezpieczeństwo energetyczne. W chwili, gdy dostawca prądu napotyka problemy, domownicy mogą wzniecić ogień w kominku i w sytuacjach awaryjnych ogrzać pomieszczenia, a nawet wodę użytkową.

Kominek w tradycyjnej formie

Kominki tradycyjne to takie, które są podłączone do przewodów kominowych i w których spala się opał (drewno). To właśnie takie urządzenie widzimy przed oczyma, kiedy myślimy i rozmawiamy o kominkach. Kominki tradycyjne wyglądają niezwykle efektownie, ale utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga sporych nakładów pracy. Kominek należy regularnie czyścić, regularnych przeglądów wymagają też przewody kominowe. Im lepszej jakości opał i im bardziej zgodne z zaleceniami producenta użytkowanie kominka, tym mniej bałaganu i problemów z urządzeniem. Osobną kwestia jest konieczność wygospodarowania miejsca na opał, a następnie regularnego jego donoszenia w okolice kominka.

Kominek elektryczny

Alternatywą dla kominków tradycyjnych są kominki elektryczne. Sprawdzają się doskonale w tych wnętrzach, w których wcześniej nie pomyślano o montażu instalacji umożliwiającej budowę tradycyjnego kominka. Podczas montażu kominka elektrycznego nie jest wymagana rozbudowana instalacja wentylacyjna, ponieważ tego typu urządzenia nie kopca, nie brudzą, nie ma miejsca wydobywanie się sadzy. Nie ma również potrzeby magazynowania opału. I co najważniejsze – nie istnieje ryzyko wystąpienia pożaru w chwili, gdyby iskra z paleniska upadła na podłogę.

Kominek elektryczny można zamontować w dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga czyszczenia ani konserwacji, a tworzy atmosferę równie przyjemną jak ta, którą dają kominki tradycyjne.