Dom i OgródWnętrza

Czym można palić w domowym kominku?

Jednym z ciekawszych elementów wyposażenia salonu jest kominek. Oczywiście nie jest to element obowiązkowy, jednak wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż kominka z uwagi na jego liczne zalety. Jedną z nich jest łatwa dostępność materiału opałowego.

Domowe kominki i ich zalety

Kominek to urządzenie bardzo funkcjonalne, ponieważ może stanowić dodatkowe źródło ciepła dla wielu podstawowych metod grzewczych. Wsparcie w postaci ciepła z kominka jest przydatne zwłaszcza jesienią i wiosną, gdy wiele osób rezygnuje już z ciągłego ogrzewania budynku, a jednak od czasu do czasu odczuwa potrzebę wprowadzenia do pomieszczeń odrobiny ciepła. Także zimą, w okresie występowania silnych mrozów, wskazane jest uruchomienie dodatkowe źródła ogrzewania. Poza tym w długie zimowe wieczory korzystanie z kominka stanowi pewnego rodzaju terapię, która pozwala odprężyć ciało i pozbyć się stresu. Kominek tworzy w pomieszczeniu bardzo przyjemną, sprzyjającą relaksowi atmosferę.

Oczywiście niektóre modele kominków zostały wyprodukowane z myślą o systematycznym użytkowaniu i z powodzeniem sprawdzą się w roli podstawowego źródła ciepła. Mogą to być zarówno kominki z płaszczem wodnym, jak i kominki konwekcyjne o wysokiej sprawności, połączone z systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kominek stanie w salonie, zawsze będzie nadawał mu szczególnego charakteru. Kominek pełni funkcję użytkową, ale dla wielu osób równie ważna jest funkcja estetyczna. Wygląd wkładu kominkowego i obudowy kominkowej wpływa na to, jak postrzegane jest całe pomieszczenie. Oczywiście warto zadbać również o miejsce na materiał opałowy.

Nowoczesne kominki – wybór materiału opałowego

Kominek to urządzenie przeznaczone do spalania drewna. Na rynku dostępne są również kominki na pellet, biokominki czy kominki elektryczne, ale w klasycznym kominku spala się drewno opałowe. Ważny jest zarówno gatunek drewna, jak i sposób, w jaki zostało przygotowane do użytkowania w sezonie grzewczym. Warto podkreślić, że nie ma znaczenia, czy stawiamy na nowoczesne kominki, czy też kominki starszego typu, stylizowane na piece kaflowe. Wybór odpowiedniego drewna w każdym przypadku jest niezwykle ważny. W przeciwnym razie domowe kominki nie spełnią oczekiwań domowników.

Zły opał powoduje problemy z pracą urządzenia. Nie chce się spalać, kopci, brudzi szybę kominkową, wydziela nieprzyjemne zapachy, nie oddaje do pomieszczenia odpowiedniej ilości ciepła. Aby uniknąć takich problemów, po pierwsze należy postawić wkład kominkowy, jaki oferuje sprawdzony producent kominków, po drugie na zdrowe, suche, wole od zabrudzeń drewno liściaste.

Najlepsze drewno do kominka

Czym palić w domowym kominku? Drewnem liściastym, najlepiej twardym, wysokokalorycznym, które było sezonowane przez co najmniej rok. Najlepiej sprawdzi się tutaj buk, jesion, grab, dąb, a także drewno drzew owocowych. Ważne, by ścięte drzewo było zdrowe.