Wnętrza

Nowoczesny salon – jak tego dokonać?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Nowoczesny salon i styl urządzania wnętrz jest coraz bardziej w cenie. Minimalizm, prostota i duża przestrzeń sprawiają, że pomieszczenie wygląda na bardziej stylowe i eleganckie. Dla tych, którzy planują wykonać u siebie w domu nowoczesny salon, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, mamy kilka pomocnych informacji, dzięki którym na pewno uda im się osiągnąć zadowalający efekt. O czym trzeba pamiętać tworząc tego rodzaju aranżację?

  • Otwarta i duża przestrzeń.

Najlepiej pozostawić salon otwarty i połączyć go razem z kuchnią. Wtedy wrażenie przestrzeni stanie się większe. Poza tym warto zrezygnować ze zbędnego wyposażenia, postawić na jasne podłogi i ściany oraz dobre oświetlenie, z pomocą którego można mnóstwo zdziałać, zwłaszcza w niewielkich pokojach.

  • Funkcjonalność.

Jedną z najważniejszych rzeczy, przy urządzaniu nowoczesnego salonu jest zachowanie funkcjonalności pomieszczenia. Pokój dzienny ma być przystosowany do codziennego odpoczywania w nim i przyjmowania gości. To jedyna rola, którą powinien spełniać, więc należy wystrzegać się umieszczania w nim innych mebli niż to konieczne. Kanapa, stolik do kaw, telewizor, barek i jeden regał w zupełności wystarczą.

Cechą nowoczesnego stylu jest duża oszczędność, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i o dodatki i kolorystykę. W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się takie połączenia kolorystyczne, jak czerń i biel czy ciemny brąz i beż. Są to barwy, do których można dopasować mnóstwo dodatków. Co więcej, są spokojne i stonowane, więc nie rozpraszają uwagi i wprowadzają do pomieszczenia pewien „spokój”. Oczywiście w nowoczesnych wnętrza nie powinno się stosować dużej ilości dodatków. Kilka akcentów w zupełności wystarczy.

  • Kolorowe dodatki.

A jeśli już mowa o dodatkach, to warto ich użyć do przełamania monotonii kolorystycznej. Wystarczą 3-4 przedmioty w intensywnym kolorze, a cała aranżacja zostanie ożywiona. Na co postawić? Na kolorowe poduszki, lampę czy wazon.

  • Proste meble w jasnych kolorach.

Istotnymi cechami nowoczesnego stylu są prostota i geometryczne kształty. Dlatego wybierając meble należy zdecydować się na takie, które będą miały podstawową formę i będą pozbawione dekoracji czy ozdobników. Zdecydowanie trzeba zrezygnować z mebli stylizowanych, a zamiast nich wybrać produkty w jasnych kolorach i o prostym fasonie.

  • Nowoczesne materiały.

Urządzając nowoczesny salon koniecznie trzeba zastosować w nich nowoczesne materiały. Należą do nich beton, płytki, kamień, szkło, chrom, stal nierdzewna, ale i drewniane panele. Niestety mają one to do siebie, że mogą nadawać aranżacji nieco surowości, dlatego warto je „ocieplić” zestawiając z kontrastowymi dodatkami.

  • Oświetlenie.

W minimalistycznych wnętrzach ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Najlepiej, aby było punktowe. W tym celu należy zakupić kilka lamp, pamiętając oczywiście o tym, by były one dopasowane kolorystycznie do reszty kompozycji i miały prostą formę. Dzięki temu ładnie „wtopią się” we wnętrze, a nie będą od niego odciągać uwagi.